Článek v časopise Vaccines zpochybnil smysl očkování. Půlka redakční rady na protest odešla

Na tři úmrtí, kterým zabráníme očkováním proti covidu, musíme přijmout dvě úmrtí, která očkování způsobí – s tímto třaskavým tvrzením přišla skupina autorů v časopise Vaccines. Zatímco takzvaní popírači covidové hrozby začali text hromadně šířit jako domnělý důkaz nesmyslnosti současného boje proti koronaviru, řada odborníků obvinila autory článku z manipulace s fakty a totální nezodpovědnosti.

Případ ukazuje, jak složitě se současná věda vypořádává s výzvou, aby plnila svou základní funkci a dokázala bez emocí a vedlejších úmyslů pomoci k řešení pandemie. Časopis Vaccines, ve kterém článek zpochybňující smysl očkování a varující před „oběťmi“ vedlejších účinků vakcín vyšel, vydává podobně jako řadu dalších vědeckých periodik švýcarská společnost MDPI. I když Vaccines nepatří do úplně první ligy vědeckých časopisů, mezi členy jeho redakční rady i spolupracovníky figuruje řada vědeckých celebrit, včetně například Katie Ewerové, spolutvůrkyně vakcíny AstraZeneca na univerzitě v Oxfordu.

Když se proto na konci června objevil v tomto časopise text s názvem: „Bezpečnost očkování proti COVID-19 – měli bychom přehodnotit naši strategiii“, vzbudilo to senzaci. Opravdu někdo z vědců zpochybňuje bezpečnost vakcinace, notabene ve vědeckém periodiku s názvem Vaccines? Přitom kdo si našel čas na přečtení celého článku, dospěl k ještě výbušnějšímu zjištění. Autoři zpochybnili smysl očkování s odkazem na údajné zjištění, že „na tři úmrtí, kterým je zabráněno očkováním, musíme přijmout dvě úmrtí očkováním způsobená.“ Jinými slovy: vedlejší účinky vakcinace jsou podle těchto vědců jen o málo menší hrozbou než covid-19 samotný. Je to ale pravda?

Článek se začal rychle šířit, za jediný den od zveřejnění přilákal 350 tisíc čtenářů, stovky tisíc dalších ho sdílely a psaly k němu komentáře na sociálních sítích. Není třeba dodávat, že největší úspěch sklidil text u zastánců různých konspiračních teorií a popíračů hrozby pandemie. „Chtěli jste důkaz? Tady ho máte! I renomovaní vědci z Vaccines smysl očkování zpochybňují a varují před jeho následky“ – zní obvyklá reakce z těchto kruhů.

sinfin.digital