Co bude po útoku na Guam. S KLDR by to mohlo dopadnout jako v Sýrii, říká odborník

Dokáže hrozba jaderného konfliktu dostatečně zchladit horké hlavy Donalda Trumpa a Kim Čong-una? Zatím to tak nevypadá. Oba státníci v poslední době vyostřují svou rétoriku, severokorejský režim tvrdí, že v příštích pár dnech vypracuje plán útoku na severoamerický ostrůvek Guam. Tam jsou na vojenské základně Andersen mimo jiné ustájeny i strategické bombardéry B-1B. „Jenže pokud KLDR skutečně odpálí své jaderné zbraně na americké území, může splakat nad výdělkem,“ tvrdí Jan Blinka, odborník na korejský poloostrov a spolupracovník výzkumného centra Asociace pro mezinárodní otázky (AMO). 

„Myslím si, že hrozba toho, že KLDR použije své jaderné zbraně jako první je opravdu velmi malá. Severokorejský režim je racionální a stará se o své zachování,“ tvrdí Blinka. „Pokud by ale k odpálení raket skutečně došlo, předpokládám, že by je zachytil buď americký nebo i japonský protiraketový deštník,“ dodává.

Tajný plán preventivního úderu na KLDR. Takto chce Pentagon zničit severokorejskou obranu

Co by následovalo poté, je těžké odhadnout. „Myslím, že nejdříve by se USA snažily nalézt shodu v Radě bezpečnosti OSN, ale záleží, na co všechno by Rusko a Čína přistoupily,“ říká odborník AMO. Právě tyto dva státy s právem veta totiž patří k tradičním podpůrcům diktátorského režimu a snaží se v oblasti udržovat status quo. Čína totiž rozhodně nemá zájem na tom, aby měla u svých východních hranic humanitární krizi, představa následného rozmístění amerických vojenských jednotek přímo u jejího území jí rovněž není po chuti. Je tak dost možné, že by společná akce v rámci Rady bezpečnosti byla jedním z těchto států vetovaná.

„Poté si myslím, že by USA, ať již samostatně, nebo v rámci nějaké menší koalice, přistoupily k určitému typu vojenské akce, která by odpovídala intenzitě původního útoku. Předpokládal bych, že by se jednalo spíše o speciální operace zvláštních jednotek než o totální válku, kterou si nikdo nepřeje – pro USA by byla drahá a pro KLDR by znamenala konec existence,“ říká Blinka.

KLDR na USA nezaútočí. Miniaturní hlavice však mít může, tvrdí odborník na jaderné zbraně

Jednalo by se proto nejspíše o letecké nálety či bombardování střelami Patriot - podobně, jako v Sýrii. „USA by se například pomocí svých zvláštních jednotek mohly pokusit vyvolat v KLDR převrat. I tak ale rozhodně není zaručeno, že by se těmito akcemi podařilo zlikvidovat všechny jaderné zbraně režimu. Ty jsou totiž často poschovávané v horách, jsou i na mobilních odpalovacích zařízeních,“ dodává analytik AMO.

Možný útok severokorejského režimu na ostrůvek Guam popsal jeden ze severokorejských generálů v prohlášení zveřejněném oficiální agenturou KCNA. Rakety Hwasong-12 podle něho přeletí přes Japonsko a po 3356 kilometrech, které urazí za 1065 sekund, budou u ostrova. KLDR již o možnosti útoku na Guam hovořila dříve, takto podrobně však plán ohrožení ostrova s více než 160 000 obyvateli dosud nepopsala.

Na Guamu se ve středu zastavil americký ministr zahraničí Rex Tillerson, který se pokusil zmírnit Trumpova slova a zlehčit rétorické výpady posledních dnů. Američanům vzkázal, že mohou v noci klidně spát.

SDÍLET
sinfin.digital