Europoslanec Meszerics: Orbán roky dělá suverénně nejdražší a nejdelší kampaň v historii Maďarska

Volební kampaň současného maďarského premiéra Viktora Orbána před nadcházejícími parlamentními volbami trvá již dva roky, tvrdí maďarský poslanec Evropského parlamentu Tamás Meszerics, který přijel do Prahy jako řečník na konferenci Forum 2000. „Jde tak o nejdelší a nejdražší kampaň v Maďarsku všech dob, lidé napojení na Orbánovu stranu Fidesz si navíc podmaňují i média," dodává Orbánův kritik v rozhovoru pro INFO.CZ. 

Příští rok na jaře Maďarsko čekají parlamentní volby. Je už v zemi patrná volební kampaň?

Jistě, a velmi výrazně. A jde jednoznačně o nejdražší a nejdelší politickou kampaň v historii Maďarska. Volební kampaň strany Maďarská občanská unie (Fidész) trvá už dva roky, od roku 2015. A od té doby stála dvakrát tolik peněz, než jejich volební kampaň pro parlamentní volby v roce 2014. A to ještě není konec, vždyť parlamentní volby se konají až příští rok.

Soros chce Evropu zahltit migranty, straší Orbán Maďary a chce po nich názor na miliardářův „plán"

Myslíte, že se Orbánova kampaň ještě zintenzivní?

Nevím, zda je to ještě vůbec možné, popravdě bych ani neřekl, že by to něco změnilo. Preference strany se nyní pohybují okolo 30 procent, a podle všeho se už nikterak výrazně nehnou. Protiuprchlická rétorika je však pro Fidesz velmi podstatná, nepředpokládám, že by v ní Orbán v budoucnu polevil.

Jaká je situace v Maďarsku ohledně svobody slova, když většina novin patří lidem napojeným právě na Orbána?

Je to těžké. Když všechna média, možná kromě tří týdeníků, jsou v rukou lidí, kteří jdou na ruku politikům Fideszu, tak je velmi obtížné doufat v nějakou nezaujatost médií. Zda je ale situace tak vážná, že už lze mluvit o konci svobodného tisku a naprosté závislosti médií, je jiná otázka. A část problému je i v tom, že se nenašel žádný vydavatel s dostatečným finančním zázemím, který by ony regionální noviny, které jsou v Maďarsku velmi populární, koupil a vydával.

Téma migrace rezonuje i v rámci celé Visegrádské skupiny. Neochabuje však podle vás význam V4?

Historie Visegradu předpokládala, že naše země budou schopné nalézt společnou řeč a v rámci určitých témat potáhnou za jeden provaz. A myslím, že tato idea je trvale udržitelná a je platná i dnes. Praktické naplňování této ideje bohužel zaostává, státy se nedokáží shodnout na artikulování nějaké jednotné politiky, kterou by společně zastávaly a prosadily jako alternativu v rámci Evropské unie. Podívejte se právě na krásný příklad migrace.

Brusel jde nadále po Maďarsku za jeho tažení proti neziskovkám. Unijní řízení se opět přiblížilo k soudu

Myslíte, že by měl Visegrád přijít s vlastním konceptem?

Ano, myslím, že by bylo vhodné, kdyby tato skupina artikulovala společnou migrační politiku, kterou by následně prosazovala v rámci Evropské unie. Řekl bych, že by to následně i stmelilo celou skupinu opět trochu dohromady. Ale to se nyní neděje a to je problém.

Jak vnímáte téma migrace z pohledu europoslance? Jak se bude tento fenomén vyvíjet a jak by měla Evropa reagovat?

Nyní už samozřejmě víme, co nefunguje. Není funkční dublinský systém, který není nastaven k tomu, aby si dokázal poradit se situacemi, které zažíváme nyní. To, co se teď děje, je, že státy si do jisté míry hlídají hranice mezi sebou a Evropa se mezitím rozhoduje, jaká by její migrační politika měla být. Zatím je to ale tak, že se z 90 procent jedná o záležitost jednotlivých států. A to se bude měnit velmi pomalu. Jednou z možností, jak se vydat kupředu, je například i na základě nějakého dobrovolného transferu uprchlíků mezi jednotlivými státy.

ČSSD rezignovala na zahraniční politiku. Komentář Víta Dostála a Pavla Havlíčka

To je vzhledem k protiimigračním náladám v některých patrech a oblastech Evropy možná příliš ambiciozní myšlenka...

Možná. Je jasné, že zde musejí být státy, které tomu půjdou příkladem, a zároveň i nějaké záruky, abyste na takové chování nedopláceli - například ekonomicky. Ale možný takový vývoj určitě je.

SDÍLET

Stíhání Babiše se povleče do voleb, státní zástupci z něj mají štít proti svému odvolání. Je to nejbrutálnější doba, kdyby vláda zítra skončila, budu nejšťastnější, říká Benešová

Michal Půr, Vladimír Piskáček

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová patří k politikům, kteří nejdou daleko pro ostré slovo. Před několika týdny se dostala do sporu s vrchním státním zastupitelstvím, které podezírá z úniku citlivých informací ze spisů. Benešová kvůli tomu dokonce čtyři hodiny podávala vysvětlení. „Bylo místy i šokující. Ptali se mne na mnoho vysoce osobních otázek, které byly ještě doplňovány, a měla jsem pocit, že jsem sama podezřelá,“ říká ministryně v exkluzivním rozhovoru s INFO.CZ a upozorňuje, že nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman může čelit kárné žalobě v restituční kauze.

Přečíst celý článek
sinfin.digital