Islamisté si ji prodávali jako sexuální otrokyni. Teď je z mladé jezídky obávaná mstitelka obětí

Info.cz, ekb

23. 07. 2017 • 08:30

Jezídky si ve spárech samozvaného Islámského státu zažívají to nejhorší peklo – zatímco jejich manželé jsou masově zabíjeni, z žen se stávají sexuální otrokyně. Stejný osud dostihl i Hezu, kterou Islámský stát prodal jako sexuální otrokyni do syrské Rakky. Ze zajetí se jí ale podařilo utéct. Do města se nyní vrátila, aby pomstila všechny hrůzy, které na ní a tisícovkách dalších Islámský stát kdy spáchal. Její příběh přinesla agentura AFP.

Boj, který vede proti Islámskému státu, jí podle jejích slov pomáhá zmírnit trauma. „Když jsem začala bojovat, vyhnala jsem z mého srdce některé obavy,“ říká Heza, kterou v úkrytu ve východní části Rakky obklopují další bojovnice z řad těžce pronásledované jezídské menšiny. „Bude to tvrdá pomsta, dokud nebudou všechny ženy osvobozené,“ dodává.

Heza a její dvě sestry byly mezi několika tisíci jezídských žen a dívek, které si vzali radikálové z Islámského státu jako rukojmí. Většina z nich pak byla prodávána po území samozvaném chalífátu jako kus dobytka. Na tři tisíce žen včetně jedné ze sester Hezy ve spárech Islámského státu zůstává dodnes.

Masakr jezídů, který se odehrál v roce 2014 v syrské provincii Sindžár, OSN uznala jako genocidu. Ženy byly odděleny od mužů, kteří byli zabiti a pohřbeni v masových hrobech. Ženy pak radikálové převezli do Rakky. „Chovali se k nám jako k ovcím. Honili nás ulicemi a ponižovali,“ vzpomíná Heza.

3483238:article:true:true:true

Během svého 10měsíčního pobytu v baště islamistů si Hezu koupilo pět různých bojovníků Islámského státu. O hrůzách, které utrpěla, mluvit ani vzpomínat nechce. Nezapírá ale, že několikrát pomyslela na sebevraždu. Ze zajetí se dostala na jaře roku 2015, utekla domů a podstoupila vojenský výcvik.

„Když začala ofenzíva v Rakce, chtěla jsem se na ní podílet za všechny jezídské dívky, které byly ve zdejších ulicích prodány,“ říká Heza. „Mým cílem je osvobodit je a pomstít je,“ dodává.

Když začala, akce na osvobození Rakky od Islámského státu, Heza nemohla chybět. Bylo to poprvé, co se do města vrátila. „Když jsem vstoupila do města, měla jsem zvláštní, nepopsatelný pocit,“ I přes obrovskou bolest, kterou nosím uvnitř, jsem cítila radost,“ říká mladá Jezídka.

Syrské jednotky podporované Spojenými státy už osvobodily z Rakky, kterou Islámský stát postupně ztrácí, desítky jezídských zajatkyň včetně desetileté dívky.

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

Kompletní informace o druhém kole prezidentských voleb naleznete zde>>>

Drahoš, nebo Zeman? Komu před druhým kolem voleb fandí průzkumy, čtěte zde>>>

SDÍLET

Nejnovější podcasty

PODCASTY

Všechny originální pořady INFO.CZ ve vašich sluchátkách