Komunikace na WhatsAppu už nemá být „tajná“. EU chce kvůli terorismu prolomit „šifrovací tabu“

Teroristický útok ve Vídni může mít nečekané důsledky pro všechny evropské uživatele komunikačních aplikací, jako jsou WhatsApp či Signal. Rada ministrů EU by měla projednávat návrh na „odblokování“ této dosud zašifrované a těžko prolomitelné komunikace mezi uživateli. Ti by tak už neměli jistotu, že k jejich zprávám nebude mít nikdo jiný přístup. Podle kritiků má toto opatření jen zastřít selhání tajných služeb při jejich běžné činnosti.

Teroristický tok ve Vídni, při kterém dvacetiletý islamista zabil 2. listopadu v centru Vídně čtyři lidi, by mohl dovršit dlouholeté snahy o „dešifrování“ mobilní komunikace. Do té totiž, třeba v případě WhatsAppu, nemá přístup nejen policie, ale ani samotný správce aplikace. Systém uživatelům automaticky přiděluje soukromý a veřejný dešifrovací klíč, jejichž „křížení“ prakticky neumožňuje, aby někdo v krátkém času „šifru“ prolomil.

Tato schopnost ochránit komunikaci mezi uživateli je ale pochopitelně trnem v oku tajných služeb i mnoha politiků. Prakticky po každém teroristickém útoku se proto objeví snahy, aby alespoň policie měla na základě příslušného povolení možnost „prohlížet“ teroristům, co si „píší na mobilu“. A poslední útok ve Vídni by měl být údajně poslední kapkou k tomu, že se tato snaha o dešifrování mobilní komunikace naplní.

Jak zjistila rakouská rozhlasová stanice FM4, německé předsednictví EU poslalo do Rady ministrů předběžný návrh rezoluce, která by měla předznamenat změnu evropské legislativy v oblasti šifrování mobilní komunikace. Podle informací FM4 by měli evropští ministři vnitra projednávat už na začátku prosince, která z osmi různých technických úprav, navrhovaných různými tajnými službami, by byla pro „odemčení“ dosud tajné komunikace nejlepší. Jako nejvhodnější se prý zatím jeví úprava s názvem „výjimečný přístup“, kterou prosazuje britská „National Cyber Security Center“ (NCSC). Ta je divizí britské vojenské zpravodajské služby GCHQ.

Rakouští politici se vůči politickému islámu chovají naivně, míní novinář Maurer

Zbytek textu je pro předplatitele
sinfin.digital