Rakouští politici se vůči politickému islámu chovají naivně, míní novinář Maurer

Rakouské hlavní město Vídeň patří z hlediska kriminality k nejbezpečnějším metropolím na světě, navíc každý rok pravidelně vyhrává žebříček měst, v němž se lidem nejlépe žije. Ve Vídni na rozdíl od Paříže či Londýna prakticky chybí ghetta a vyloučené lokality, ve kterých jinde v Evropě bují islámský radikalismus. Přesto i Vídeň včera zasáhl teroristický útok islamistů. Proč? Z jakého důvodu útočí islamisté i ve městě, pověstném vysokou mírou náboženské i sociální tolerance? O tom si INFO.CZ povídalo s Manfredem Maurerem, rakouským novinářem a analytikem, který dlouhodobě varuje před praktikami takzvaného politického islámu.

Ve svých komentářích a článcích často kritizujete rakouskou politickou scénu za to, že politický islám podceňuje a nevěnuje mu dostatečnou pozornost. Překvapil vás proto tak závažný teroristický útok v samotném centru Vídně?

Samozřejmě jste vždycky překvapeni, když se něco takového stane. Ale od útoků v Paříži v roce 2015 jsem očekával, a nejsem zdaleka sám, že k něčemu podobnému může dojít i u nás. Otázka byla jen kdy. Několik bojovníků Islámského státu odešlo bojovat do Sýrie právě z Rakouska, což už tehdy potvrzovalo existenci vídeňské džihádistické scény. Někteří Rakušané se přesto nechali ukolébat iluzí, že jejich země bude islamistického teroru ušetřena. A to mimo jiné kvůli tomu, že na rozdíl od některých jiných zemí je islám v Rakousku oficiálním náboženstvím už od roku 1912.

Ve Vídni prakticky neexistují přes vysoký počet přistěhovalců z mnoha zemí žádné vyloučené lokality, kriminalita je v porovnání s jinými metropolemi nízká, soužití různých kultur, alespoň na první pohled, je mnohem lepší než jinde. Co to podle vás znamená, když islámští teroristé zabíjejí lidi i v takovém městě?

Ano, Vídeň dosud platila opravdu za velmi bezpečné a přátelské město. Ale to neznamená, že se tady v minulosti neodehrávaly žádné teroristické útoky. Synagoga na Seitenstettengasse, kde začal včerejší útok, byla terčem palestinského teroristického útoku už v roce 1981. Tehdy zemřeli dva lidé. Pravda je, že ve Vídni skutečně nejsou prakticky žádná ghetta. To ale neznamená, že tam i přesto neexistuje paralelní islámská společnost, z níž vycházejí extrémisté.

Obchod USA s Evropou: Radikální obrat nečekejme. Biden nechce udělat stejnou chybu jako Obama

sinfin.digital