Kovář: Joe Biden – starý unavený muž, který chce být americkým prezidentem

Jednou za čas se stane, že Američané nezvolí úřadujícího prezidenta do druhého volebního období, protože udělá nějakou osudovou chybu, nebo je pro něj politická situace v zemi z různých důvodů tak nepříznivá, že aniž by fatálně chyboval, nemá u voličů šanci. Právě proto byl v roce 1932 zvolen hlavou státu Franklin Delano Roosevelt (na místo Herberta Hoovera, který nezvládl velkou hospodářskou krizi), proto v roce 1976 uspěl Jimmy Carter (v neprospěch Geralda Forda, jemuž voliči nezapomněli, že omilostnil svého předchůdce Richarda Nixona), proto v roce 1980 smetl Ronald Reagan nevýrazného Cartera a proto roku 1992 triumfoval Bill Clinton (na úkor George Bushe staršího, jenž si odcizil část republikánských voličů a navíc nedokázal čelit Clintonovu charismatu). Letos se snaží Donalda Trumpa „sestřelit“ bývalý Obamův viceprezident Joe Biden.

Ještě na počátku letošního roku jsem psal o tom, že se naděje demokratů včetně Bidena limitně blíží nule. Koronavirová krize, kterou prezident Trump podle většiny komentátorů příliš (nebo rovnou zcela) nezvládl, s ní související dramatický pokles ekonomiky, prudký růst nezaměstnanosti a také současné rasové a sociální nepokoje ale situaci změnily. „Starý unavený Joe“ (jak Bidena v duchu Trumpovy narážky překřtila některá média), jenž během kampaně občas působí, jako by ho příliš nezajímala, a jenž v primárkách dominoval zejména kvůli faktické nevolitelnosti ostatních kandidátů včetně „socialistického veterána“ Bernieho Sanderse, najednou cítí, že má šanci. Pokud se hospodářství přes léto nezmátoří a nezačne-li klesat počet nezaměstnaných, budou jeho naděje nadále růst a listopadový výsledek bude jen těžko předvídatelný.

Kdo vlastně Joe Biden, jenž se místo zaslouženého důchodu „na stará kolena“ pere o prezidentský úřad, vlastně je? Jaký je jeho politický životopis a jakou stopu po sobě v americké politice doposud zanechal? Narodil se – jako Joseph Robinette Biden, Jr. – v listopadu 1942 v pensylvánském městě Scranton ve středostavovské rodině, která čas od času zápasila s finančními těžkostmi; po přestěhování do Delawaru se ale otci začalo dařit v obchodě s automobily, takže Joe prožil celkem pohodové dětství a mládí, završené studiem historie a politologie na Delawarské univerzitě v Newarku a poté studiemi práv na Syrakuské univerzitě ve státě New York.

Schmarcz: Před černochy si neklekejte aneb Amerika na cestě k sebedestrukci

Zbytek textu je pro předplatitele
sinfin.digital