Mohou proti covidu pomoci homeopatika? Spor se vyostřuje

29. 09. 2020 • 19:32
V Německu, Rakousku, ale i některých dalších zemích přispěla covidová pandemie k vyostření dlouhodobého sporu o účinnost homeopatik. Někteří lékárníci a lékaři je nabízejí jako náhražku za dosud neexistující antivirotikum proti covidu-19 a jiní odborníci je za to viní ze šarlatánství a podvodu. Česká Homeopatická lékařská asociace má v tomto ohledu údajně jasno: tvrdí, že homeopatika mohou pomoci léčit jen příznaky onemocnění, nikoliv infekci samotnou.

Na jaře většina homeopatických asociací, včetně vlivného německého Sdružení homeopatických lékařů (DZVhÄ), doporučovala svým členům maximální opatrnost a součinnost s klasickou medicínou. Předsedkyně sdružení dokonce vyzvala k tomu, aby se homeopatičtí lékaři vyvarovali „jakýchkoliv homeopatických doporučení směrem k prevenci a terapii vůči covidu-19“. A podporovali snahu svých „klasických“ kolegů najít proti novému koronaviru účinnou vakcínu či lék. Jenže po půl roce od propuknutí pandemie je všechno jinak, a to hned z několika důvodů. I když oficiální asociace homeopatických lékařů jsou i nadále z hlediska nějakých oficiálních doporučení velmi opatrné, různými dotazníkovými šetřeními se snaží zjistit, zda by přece jen homeopatie nemohla infikovaným pomoci. A možná i tímto způsobem zvednout prestiž celého oboru.

Již zmíněné DZVhÄ například motivuje své členy, lékaře, aby dokumentovali, jak mohou různé homeopatické léky zabírat u pacientů „s koronou“. Zdůvodňuje to tím, že je prý nanejvýš důležité popsat všechny možnosti léčby, včetně právě homeopatických přípravků. U odpůrců homeopatie tento průzkum vyvolal doslova bouři nevole. Příkladem může být text, který zveřejnil v rakouském deníku Der Standard Christian Kreil z nadace Gurutest. Nadace bojuje proti tmářství v oblasti alternativní medicíny. „Lékaři, kteří dávají svým pacientům homeopatické léky proti koronaviru, by jim také mohli klidně doporučovat, aby foukali mýdlové bubliny do pračky nebo stříkali hořčici na pokroucené jabloně. To by jim totiž nepomohlo o nic víc než drahé placebo z lékárny. A pro pacienta by to bylo mnohem levnější,“ napsal Kreil.

Lék, nebo placebo?

Podobně jako další odpůrci homeopatie se Kreil domnívá, že homeopatika obsahující extrémně malé množství účinné látky (až na úrovni jednotek molekul) nemohou mít jiný efekt než placebo. Ve skutečnosti neléčí, jen u některých důvěřivých pacientů vyvolávají psychologicky pocit zlepšení.

Odpůrci homeopatie kritizují údajné šarlatánství homeopatiků dlouhodobě, nyní ale přímo varují před tím, že tento přístup může mít pro mnoho pacientů fatální účinky. Nemoc covid-19 je dosud málo prozkoumaná i z pohledu klasické medicíny a důvěra pacientů v to, že jim pomůže placebo, může dle kritiků na rozdíl od běžné virózy vést až k úmrtí či vážným zdravotním následkům. „Pokud máte příznaky infekce koronavirem, vždy každopádně volejte lékaře!“ napsal k textu o homeopaticích a koronaviru německý odborný server medical-tribune.de. Spoléhání na zázračný účinek homeopatik by se podle něj nemuselo pacientům vyplatit. 

Jenže je tu záludná otázka. Jak medical-tribune.de zároveň upozorňuje, v Německu podle věrohodných průzkumů využilo homeopatika k léčbě alespoň jednou už 55 % obyvatel, mezi dospělými se jedná o 30 milionů lidí. V Česku se k jednorázovému nebo pravidelnému užívání homeopatik přiznalo 40 % lidí. Je možné, aby tak velké množství obyvatel užívalo něco, co buď nemá vůbec žádný účinek nebo maximálně v některých případech funguje jako placebo? A pokud ano, není to vlastně jedno?

Zázrak se nekoná

Spor o homeopatika v době koronavirové pandemie je o to složitější, že se všichni „homeopatici“ stejně jako klasičtí lékaři nedají házet do jednoho pytle. Někdo střízlivě a opatrně nabízí lék na kašel, jiný slibuje doslova zázraky, ať už trpíte čímkoli. Němečtí novináři z platformy MedWatch například odhalili, že jedna praktická lékařka v Severním Porýní-Vestfálsku nabízela svým pacientům na léčbu covidu-19 homeopatikum „Arsenicum album“. Ovšem s dovětkem, že lék oficiálně doporučuje infikovaným na základě dobrých zkušeností i indické ministerstvo zdravotnictví. A to nebyla pravda. Ministerstvo žádné takové doporučení nevydalo a lékařku už vyšetřuje lékařská asociace. 

Podobné případy se množí v přímé úměře k tomu, jak dlouho trvá snaha vyvinout bezpečnou a účinnou vakcínu proti koronaviru. Nadace Gurutest už na konci února zveřejnila případ vídeňské lékárny, která v rámci údajné prevence proti novému koronaviru nabízela takzvané nosody. To jsou přípravky, které jsou jako součást klasické homeopatie vyráběné z původců některých infekčních onemocnění. Gurutest ale argumentoval tím, že žádný vědecký důkaz o účinnosti prostředku z hlediska obrany před covidem neexistuje. A jde tedy o klasický podvod. 

I česká Homeopatická lékařská asociace (HLA) přitom tvrdí, že s podvody a zavádějícími informacemi pro spotřebitele nechce mít nic společného. To ale podle ní nevylučuje, že homeopatika mohou některým nemocným covidem opravdu pomoci. „Takovou zkušenost mají i někteří naši členové, kteří se koronavirem nakazili a homeopatika užívali,“ řekla INFO.CZ mluvčí HLA Lucie Nestrašilová. Je ale podle ní třeba zdůraznit, že se jedná o homeopatickou léčbu některých možných příznaků onemocnění, jakými mohou být bolest hlavy, kašel či bolest v krku, tedy příznaky klasické virózy, nikoliv onemocnění samotného. „Rozhodně dosud neexistuje žádné homeopatikum, které by léčilo samotnou infekci covidem nebo před ní chránilo,“ řekla Nestrašilová.