Mohou proti covidu pomoci homeopatika? Spor se vyostřuje

V Německu, Rakousku, ale i některých dalších zemích přispěla covidová pandemie k vyostření dlouhodobého sporu o účinnost homeopatik. Někteří lékárníci a lékaři je nabízejí jako náhražku za dosud neexistující antivirotikum proti covidu-19 a jiní odborníci je za to viní ze šarlatánství a podvodu. Česká Homeopatická lékařská asociace má v tomto ohledu údajně jasno: tvrdí, že homeopatika mohou pomoci léčit jen příznaky onemocnění, nikoliv infekci samotnou.

Na jaře většina homeopatických asociací, včetně vlivného německého Sdružení homeopatických lékařů (DZVhÄ), doporučovala svým členům maximální opatrnost a součinnost s klasickou medicínou. Předsedkyně sdružení dokonce vyzvala k tomu, aby se homeopatičtí lékaři vyvarovali „jakýchkoliv homeopatických doporučení směrem k prevenci a terapii vůči covidu-19“. A podporovali snahu svých „klasických“ kolegů najít proti novému koronaviru účinnou vakcínu či lék. Jenže po půl roce od propuknutí pandemie je všechno jinak, a to hned z několika důvodů. I když oficiální asociace homeopatických lékařů jsou i nadále z hlediska nějakých oficiálních doporučení velmi opatrné, různými dotazníkovými šetřeními se snaží zjistit, zda by přece jen homeopatie nemohla infikovaným pomoci. A možná i tímto způsobem zvednout prestiž celého oboru.

Již zmíněné DZVhÄ například motivuje své členy, lékaře, aby dokumentovali, jak mohou různé homeopatické léky zabírat u pacientů „s koronou“. Zdůvodňuje to tím, že je prý nanejvýš důležité popsat všechny možnosti léčby, včetně právě homeopatických přípravků. U odpůrců homeopatie tento průzkum vyvolal doslova bouři nevole. Příkladem může být text, který zveřejnil v rakouském deníku Der Standard Christian Kreil z nadace Gurutest. Nadace bojuje proti tmářství v oblasti alternativní medicíny. „Lékaři, kteří dávají svým pacientům homeopatické léky proti koronaviru, by jim také mohli klidně doporučovat, aby foukali mýdlové bubliny do pračky nebo stříkali hořčici na pokroucené jabloně. To by jim totiž nepomohlo o nic víc než drahé placebo z lékárny. A pro pacienta by to bylo mnohem levnější,“ napsal Kreil.

Lék, nebo placebo?

Podobně jako další odpůrci homeopatie se Kreil domnívá, že homeopatika obsahující extrémně malé množství účinné látky (až na úrovni jednotek molekul) nemohou mít jiný efekt než placebo. Ve skutečnosti neléčí, jen u některých důvěřivých pacientů vyvolávají psychologicky pocit zlepšení.

Do roka a do dne. Vstupem do politiky Minář ukázal prostředník chvilkařům i opozici

sinfin.digital