Největší korupční skandál v historii Rakouska: Exministr financí dostal u soudu osm let vězení

V Rakousku padl dlouho očekávaný rozsudek v největším politickém korupčním procesu v dějinách země. Bývalý ministr financí a člen strany Svobodných (FPÖ) Karl Heinz Grasser odešel od soudu s osmiletým trestem odnětí svobody, vysoké tresty soud přidělil i některým lobbistům a podnikatelům. Rozsudek je zatím nepravomocný, odsouzení se proti němu chtějí odvolat.

Ten, kdo vidí v Rakousku zemi, od níž by se mohlo Česko učit boji proti korupci a politické kultuře, by možná raději neměl rozsudek číst. Průběh procesu totiž prokázal, že minimálně v letech 2000 až 2007, kdy Rakousko vedla koalice lidovců a ultrapravicové strany Svobodných, se i v nejvyšších patrech politiky odehrávaly události jako vystřižené z mafiánského filmu.

Jednou z takových událostí byla i takzvaná aféra BUWOG, spojená s privatizací státních bytů, v níž je obžalován i včera nepravomocně odsouzený ministr Grasser. Tento mladý, ambiciózní politik a miláček žen se stal v roce 2000 ve svých 31 letech nejmladším ministrem financí v Evropě. Stalo se tak na kandidátce FPÖ, vedené tehdy slavným korutanským hejtmanem Jörgem Haiderem. Ten dovedl Svobodné do vlády, ovšem později se se svými spolustraníky rozešel a založil nové hnutí BZÖ. A v roce 2008 se zabil v autě.

Zbytek textu je pro předplatitele
sinfin.digital