Němci během koronaviru šetří. Drží nejvíc aktiv v historii

Ještě nikdy v poválečných dějinách nedisponovali Němci takovým množstvím peněz jako v časech koronavirové pandemie. V pondělí o tom informovala německá centrální banka. Podle ní vzrostl celkový finanční majetek Němců v letošním třetím čtvrtletí na celkových 6,63 bilionu EUR, což je o 5,4 % víc než na začátku roku.

Z pohledu statistiky německé centrální banky (Bundesbank) tak dochází k poměrně zvláštnímu paradoxu. Zatímco Německo jako stát platí náklady na boj s pandemií koronaviru a stále více se kvůli tomu zadlužuje, Němci (tedy obyvatelé země) mají v bankách, peněženkách a akciích výrazně více peněz než před krizí. Tento zdánlivý paradox má ale údajně své vysvětlení.

Tím hlavním důvodem je fakt, že německá ekonomika přes „koronavirová omezení“ a státní zásahy běží stále poměrně dobře, propad není tak vysoký, jak se původně očekávalo. Hodně Němců ukládá přebytečné peníze, pokud je má, do bank a akcií, a neutrácí tolik jako dříve například při zahraničních dovolených. A částečně se vzpamatovaly také akciové trhy.

„Ztráty finančního majetku v podobě akcií, které vznikly kvůli nejistotě a obavě z ekonomických důsledků pandemie, byly v předchozím čtvrtletí do značné míry kompenzovány,“ napsalo vedení německé Bundesbank. Střadatelé se podle banky začali více zaměřovat na držení hotovosti a bankovní vklady, které sice nepřinášejí prakticky žádný zisk, mají ale jednu podstatnou výhodu. Lidé k nim mají v případě potřeby rychlý přístup. Celkový objem hotovosti mezi lidmi společně s bankovními vklady tak vzrostly meziročně o 72 miliard EUR (1,87 bilionu korun).

Celkově stoupl od začátku roku finanční majetek Němců v podobě akcií a peněz na již zmíněných 6,63 bilionu EUR. Když se od této sumy odečtou celkové privátní dluhy, pak Němci drží celková aktiva v historicky rekordní výši 4,722 bilionu EUR. To je podle Bundesbank o 236 miliard EUR víc než loni. Aktiva, investovaná do nemovitostí, se přitom v tomto přehledu nezohledňují.

Insider speciál: Lidé volí Bidena jenom proto, že není Trump. Obavy z předání moci jsou přehnané

sinfin.digital