Německá válka o Sputnik. Politici varují před závodem o ruskou vakcínu, kterou u sousedů doteď nikdo neviděl

I v Německu se rozhořel ostrý spor o to, zda má země pořídit ruskou vakcínu Sputnik V. A pokud ano, tak za jakých podmínek. Jedna věc je ale jistá už dnes: pokud prezident Miloš Zeman uvádí Německo jako příklad země, která Sputnik už nakupuje, mýlí se. Situace u našich sousedů je totiž podobně složitá a zmatečná, jako ta naše. V jádru se ovšem nic nemění: dodávky Sputniku do Evropy zatím neexistují a Rusko vakcínu využívá jako politický nástroj.

Příkladem může Bavorsko. To se sice „samostatně“ dohodlo s Ruskem na možné koupi, a dokonce i licenční výrobě Sputniku, ovšem celá dohoda nakonec může padnout. Záměr vyrábět Sputnik oznámila firma R-Pharm Germany, která je pobočkou ruské farmaceutické společnosti se sídlem v bavorském Illertissenu. Pro svůj plán už získala i písemný souhlas bavorského ministerstva zdravotnictví. Jak ale upozorňuje například deník Süddeutsche Zeitung, nic není jisté. Přenesení výroby totiž vůbec není jednoduché, a to ani technicky. Firma musí získat stavební povolení k výstavbě a konstrukci bioreaktoru s objemem až 2000 litrů, což obvykle trvá měsíce. Zda a jak by bylo možné tento proces v rámci „naléhavosti“ urychlit, je teprve předmětem jednání.

I kdyby ale firma dokázala výrobu připravit, může se stát, že pro ni německý trh nakonec zůstane uzavřen. „Bavorsko a Německo nebudou v žádném případě používat vakcínu Sputnik, dokud nebude schválena příslušnými evropskými a německými orgány, včetně Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA)," nepochybuje člen užšího vedení bavorské CSU Bernd Posselt.

Podobné je to podle něj s avizovaným nákupem Sputniku z Ruska. Bavorsko si sice předběžně rezervovalo 2,5 milionu těchto vakcín, smlouva by ale vstoupila v platnost právě až poté, co používání vakcíny schválí EMA. „Osobně jsem však v této věci skeptický a doufám, že nepovede k závislosti na Moskvě. Vítám ale, že Bavorsko a Německo budou v každém případě dodržovat evropské právo,“ napsal Posselt INFO.CZ.

sinfin.digital