Počty dětských uprchlíků prudce rostou. Hlavně je nezavírejte do detenčních táborů, volá UNICEF

Lucie Štěchová

Dětský fond Organizace spojených národů (UNICEF) zveřejnil znepokojivá data o migraci. Za posledních šest let pětinásobně vzrostl počet dětí, které se vydávají na nebezpečnou cestu bez dospělého doprovodu. Jenom do Evropy jich za poslední dva roky dorazilo na 170 tisíc. Spousta z nich zažívá po cestě skutečné hrůzy, které se nesmazatelně vrývají do jejich duše. A když dojdou do cíle, nemají tito uprchlíci žádnou oporu nebo zastání – některé pašeráci nutí k prostituci nebo drží jako otroky, jiní v chudobě snadno sklouznou do kriminálního prostředí.

UNICEF uvádí, že téměř 92 % chlapců a dívek, kteří během roku 2016 a prvních dvou měsíců roku 2017 dorazili k břehům Itálie, se na nebezpečnou cestu přes Středozemní moře vydalo samo bez rodičů, nebo byli od svých příbuzných na cestě odděleni.

Uprchlíci ji nezničili. Merkelová válcuje soupeře a nemá konkurenci, říká pro INFO.CZ analytik

Cesta přes Středozemní moře je přitom považována za jednu z nejnebezpečnějších. Lidé jsou odkázáni na služby nelítostných pašeráků, kteří se nezdráhají využívat zranitelnosti svých nezletilých klientů. „Bezcitní pašeráci a překupníci zneužívají jejich zranitelnosti k osobnímu obohacení; pomáhají jim dostat se přes hranice jen proto, aby je prodali do otroctví nebo k nucené prostituci,“ uvedl zástupce výkonného ředitele UNICEF Justin Forsyth pro agenturu AP. „Je to ostudné, že nedokážeme děti dostatečně ochránit před těmito predátory,“ dodal.

Podle Europolu je do obchodu s lidmi zapojeno zhruba dvacet procent pašeráků, které se jim povedlo odhalit. Nedávný průzkum Mezinárodní organizace pro migraci ukázal, že více než 75 % uprchlíků mezi 14 a 17 lety, kteří dorazili do Itálie přes Středozemní moře, zažilo věznění či nucenou práci.

GALERIE: Nelegální migranti se Česku vyhýbají. Cizinecká policie loni zatýkala hlavně Ukrajince

Jednou z těch, která si na cestě do Evropy prožila neskutečné peklo, je i sedmnáctiletá dívka z Nigérie, kterou v Libyi několik měsíců věznil muž, který jí měl pomoci dopravit se do Evropy. Během této doby ji znásilňoval a na loď do Itálie ji posadil jen proto, že měla po příjezdu do Itálie sloužit někomu jinému jako prostitutka.

„Lidé, kteří zaplatili za moji cestu do Evropy, nyní vydírají moji matku a chtějí po ní peníze,“ řekla dívka pracovníkům agentury. „Říkají, že jsem utekla a že jim dlužím. Tvrdí, že pokud nezaplatím, že mě proklejí, aby mě deportovali zpátky do Afriky.“

Šestnáctiletého Aimama a jeho dvojče zase dva měsíce nutili pracovat na farmě v Libyi, aby splatil pašerákům náklady za cestu. „Pokud by ses pokusil utéct, zastřelili by tě. Pokud jsi přestal pracovat, bili tě. Jednou jsem si na pět minut odpočinul a zmlátili mě holí. Po práci nás zamykali,“ řekl mladík pracovníkům UNICEF.

Brusel hrozí Česku za neplnění kvót sankcemi. Neustoupíme, říká Chovanec

Problém s dětskými uprchlíky se netýká jen Evropy. Podle UNICEF bylo mezi roky 2015 a 2016 v osmdesáti zemích po celém světě registrováno na 300 tisíc dětských uprchlíků bez doprovodu (třetina z nich na americko-mexické hranici). Jejich počet prudce roste – ještě mezi lety 2010 a 2011 jich úřady evidovaly na 65 000. UNICEF zároveň upozorňuje, že tyto děti patří mezi ty, které byly zachyceny na hranicích, nebo jsou součástí azylového procesu, takže skutečná čísla budou o mnoho vyšší.  

Děti často nemají vyhráno ani potom, co se dostanou do vysněné země. UNICEF kritizuje, že spousta z nich žije v podmínkách, které „by byly vnímány jako nepřijatelné pro místní děti“. „Strádají v přeplněných přístřešcích, končí v provizorních táborech nebo žijí na ulicích, kde čelí nebezpečím, která ohrožují jejich život. Někdy je jiní uprchlíci vykořisťují a nutí je pracovat výměnou za přístřeší a jídlo,“ píše UNICEF v nejnovější zprávě o dětských uprchlících.

Ve Švédsku chtěli upálit uprchlíky. Několik stovek migrantů musely úřady odvést do bezpečí

Ve vyhledání ochrany brání dětem dle organizace „nepochopení úřadů, strach z detence či deportace“. Šestnáctiletého Malika z Afghánistánu zbili policisté na hranicích v Maďarsku tak, že mu vymkli koleno. Jeho vrstevník Karim pracovníkům UNICEF řekl, že ho policisté mlátili obušky, když se pokusil překročit hranici do Maďarska. „Víme, že to je nelegální, ale jinak jsme to udělat nemohli. Víme, že to je jejich povinnost, ale nemuseli nás mlátit, jsme také lidi,“ říkají. Pracovníci UNICEF se také od chlapců a dalších dětí dozvěděli, že na ně policisté stříkali pepřový sprej a pouštěli na ně psy. 

Jedním z opatření, které by mohly dle UNICEF vést k nápravě situace, je umisťování dětí do pěstounské péče namísto detenčních táborů. Pomoci by měl také například cílený boj proti xenofobii a diskriminaci, který snad zajistí dětem vřelejší přijetí v nových domovech.

SDÍLET
sinfin.digital