Varšava i Budapešť zuří, že jim EU blokuje peníze z Fondu obnovy. Orbánovi přitom hrozí ještě větší malér

KOMENTÁŘ KARLA BARTÁKA | Která vosa bodla nejvyšší polské představitele, že se uprostřed léta najednou sešikovali proti Evropské unii a spustili hlasitý bojový pokřik, který rozhýbal evropskou okurkovou sezónu? „Faktická hlava státu“ Jaroslaw Kaczynski a premiér Mateusz Morawiecki pohrozili Unii vzpourou, pokud nedostanou svých 35 miliard eur z evropského fondu obnovy. V podstatě řekli, že když jim Brusel nezaplatí, budou škodit, překážet a paralyzovat. Šéf vládní strany Právo a spravedlnost Krzysztof Sobolewski dokonce hodlá organizovat evropskou koalici, která by svrhla kolegium komisařů v čele s Ursulou von der Leyenovou.

Morawiecki, jehož pověst umírněnosti ve srovnání s Kaczynskim pomalu bere za své, se vyznamenal v rozhovoru pro německý list Die Welt, když obvinil velké členské státy EU Německo a Francii z „imperialismu“, dokonce srovnatelnému s chováním Ruska. Přeje si proto „hlubokou reformu“ Unie, která navrátí mezi hlavní principy „dobro a rovnost“. Není to poprvé, co se Morawiecki nechává před novináři unést a vyslovuje věci, které nejenže šokují, ale postrádají z vnějšího pohledu jakýkoli smysl. Jenže premiér zabíjí dvě mouchy jednou ranou – na jedné straně vyhrožuje, že zkomplikuje život Unii, a na druhé máváním hrozbou německého „diktátu“ podněcuje emoce zejména mezi staršími a méně vzdělanými Poláky, kteří tvoří páteř voličstva jeho strany Právo a spravedlnost (PiS).

Řečnické běsnění vládních politiků prozrazuje ovšem hlavně zklamání a z něj plynoucí nervozitu. Varšava očekávala, že Evropská komise zamhouří obě oči a uzná, že polská vláda kosmetickou změnou zákona o přejmenování soudcovské disciplinární komory vyhověla jejím požadavkům a peníze uvolní. Že to udělá také s ohledem na klíčovou roli Polska ve vojenské podpoře Ukrajiny bojující proti ruské agresi, nebo za příkladné přijetí statisíců ukrajinských běženců polskou občanskou společností.

Komise však neustoupila – v červencové zprávě o vládě práva v EU na adresu Polska uvedla, že sice došlo k pokroku, nezávislost soudců však stále není zcela zaručena. Polsko krom toho stále ještě nevyhovělo rozsudku Evropského soudního dvora ohledně soudcovské nezávislosti, který stanovil povinnost platit milion eur měsíčně, dokud nedojde k nápravě. Polská vláda na to však nedbá, i když pokuta dosáhla už 280 milionů eur.

„Vláda si představovala, že malé změny v zákoně postačí, aby Komise peníze odblokovala. To se nestalo, proto se rozhodla, že přitvrdí – znamená to, že hrozí použít všechny možné prostředky, včetně vetování rozhodnutí a blokování,“ vyložila pro INFO.CZ politoložka Malgorzata Bonikowska. Kaczynski osočuje komisi, že překračuje své pravomoci, a Německo, že se pokouší omezit polskou svrchovanost; prostí lidé jsou na tyto argumenty citliví. „Rok před parlamentními volbami klesly preference pro vládní koalici na 29 procent; podle průzkumů by opozice nyní volby vyhrála. Vládní blok proto musí něco dělat – a jednou z metod, které se už osvědčily v minulosti, je útočit na Brusel a vyvolávat protiněmecké nálady,“ vysvětluje Bonikowska.

sinfin.digital