Protesty Rusů v Chabarovsku nejsou jen regionální kapitola

Současné protesty, které propukly v Chabarovsku po zatčení místního gubernátora z Liberálně demokratické strany Ruska (známé pod ruskou zkratkou LDPR) Sergeje Furgala, můžou vypadat jako čistě lokální záležitostí. A také to tak do značné míry je. Jedná se o protest nespokojeného regionu na východě, který má pocit, že na něj Moskva zapomíná, popřípadě jej přímo ignoruje. Nicméně má to i svůj federální rozměr.

Zásadním problémem jsou totiž pro jednu z politických stran, a to právě LDPR. Ta byla založena už v roce 1989 (ještě jako LDPSS), podle všeho jako projekt KGB a KSSS, který měl absorbovat nespokojené, extrémně naladěné voliče a hrát roli opozice, ale zároveň v důležitých hlasováních vždy podpořil oficiální moc. 

Kreml tím chtěl tyto voliče získat pod kontrolu, aby se místo toho nepřiklonili k nějakému opravdovému extrému. Do čela byl postaven excentrický Vladimir Žirinovskij a jeho úkolem nebylo nic jiného, než svými výroky o dobývání Indie a podobnými fantaziemi lákat právě extremistické hlasy. Šokem sice bylo, když v roce 1993 vyhrál volby v poměrné části státní Dumy (ve většinové části nikdy nijak nebodoval), ale jednalo se spíše o sociologickou sondu do nálad ruského obyvatelstva než o reálné nebezpečí pro Jelcinův režim. To nastalo až v roce 1995 s vítězstvím komunistů ve volbách.

Ratajský: Šlachtu považuju za nesoudného a mstivého blba, on mě za rafinovaného zločince

sinfin.digital