Španělská „šachová partie“. Pedro Sánchez prosadil svou, ale nebude se mu vůbec vládnout snadno

Staronovému španělskému premiérovi Pedrovi Sánchezovi se povedl husarský kousek – parlamentní volby sice jeho socialistická strana prohrála, přesto dokázal v mimořádně složitém politickém prostředí Iberského poloostrova „uplácat“ koalici plus systém podpor, který mu umožňuje se udržet v premiérském křesle. Jeho „koalice“ je však tak křehká a vratká, a k tomu jeho opozice tak nesmiřitelně naštvaná, že to rozhodně nebude snadné vládnutí.

Sánchez v pondělí 20. října slavnostně představil svůj kabinet. Ten se vyznačuje mimo jiné převahou žen nad muži, které obsadily ostatně všechny vicepremiérské posty. Klíčoví ministři zůstávají na svých místech, už proto, že vláda si dosud na ekonomickém poli vedla spíše úspěšně. 

Hospodářství bude dál řídit respektovaná Nadia Calviñová; ovšem pokud se jí povede získat křeslo prezidentky Evropské investiční banky (EIB), nahradí ji María Jesús Monterová, dosud ministryně financí se solidní pověstí. Do EU možná perspektivně zamíří také vicepremiérka Teresa Riberová odpovědná za ekologickou tranzici, která má zálusk na křeslo příští španělské eurokomisařky.

Evropská „dimenze“ je dalším charakteristickým rysem nového kabinetu – sama Calviñová přešla do vlády v Madridu přímo z vysokého postu v Evropské komisi, kde stála v čele mocného generálního ředitelství pro rozpočet. 

Z Evropského parlamentu zamíří do kabinetu dva europoslanci – Sira Regová, opora levicové koalice Sumar, se ujme nového ministerstva pro děti a mládež; zajímavá je už tím, že pochází z Palestiny. Ministrem kultury se stal Ernest Urtasún, dosud europoslanec zasedající v lavicích evropských Zelených. Ti se v prohlášení zaradovali, že nová vláda bude „nejzelenější ve španělské historii“.

Sánchez rozehrál riskantní politické drama. Zničí progresivistický „technolog moci“ španělskou monarchii?

sinfin.digital