Tady je Erdoganovo. Proč je turecký prezident nejsilnější právě v Rakousku? Může to mít hned několik příčin

Ze všech zahraničních zemí se staronový turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan těší největší podpoře v Rakousku. Mezi rakouskými Turky získal v právě skončených prezidentských volbách 72 % hlasů, což je mimo území samotného Turecka nejvíc na světě. Odborníci se přitom nemohou úplně shodnout na tom, proč právě v zemi, kde mají Turci tak značnou náboženskou a kulturní svobodu, vítězí mezi tureckou menšinou právě autoritářský vůdce. Část expertů to připisuje tomu, že turecká menšina se stále necítí v Rakousku vítána, jiní naopak viní rakouskou vládu, že na rakouském území nechává volně působit Erdoganovu propagandu.

Rakousko je mimo Turecka zemí, kde se Erdogan těší největší podpoře. V Rakousku prezidenta volilo 72 % obyvatel s tureckým občanstvím, v Nizozemí 70 %, Německu 67 %, Francii 66 % a Dánsku 60 %. Naopak v jiných zemích se silnou tureckou menšinou zvítězil mezi místními Turky Erdoganův konkurent Kemal Kılıçdaroğlu.

Ten porazil Erdogana například ve Velké Británii (80 % pro Kılıçdaroğlua), ve Švýcarsku (52 %), Švédsku (53 %) či Belgii 75 %. Zajímavostí může být, že byť v Česku není turecká menšina příliš početná, i tady se takřka 90 % místních Turků jasně vyslovilo pro Erdoganova soupeře.

V podílu Erdoganových příznivců v dané zemi však jasně vede právě Rakousko. Proč? Okamžitě po volbách se vynořily hlasy, že důvodem Erdoganovy popularity v Rakousku je přetrvávající pocit místních Turků z toho, že je rakouská společnost stále nepřijala jako rovnoprávné obyvatele. Stejně tak někteří experti vidí za Erdoganovou popularitou aktivity rakouské ultrapravicové Strany svobodných (FPÖ), která svou politiku staví na protiislámských a protitureckých sloganech.

sinfin.digital