V USA je nakonec všechno jinak, než se čekalo. Midterms o budoucnosti země nerozhodly, možný směr ale naznačily jasně

Jak americké Midterms, volby do celé Sněmovny reprezentantů a do třetiny Senátu (přesně 35 senátorů), nakonec skončí, až budou dopočítané všechny výsledky, v tuto chvíli nikdo neví. Zatím to vypadá tak, že obě strany mohou ovládnout nejtěsnější většinou Senát, ve Sněmovně reprezentantů se v tuto chvíli očekává těsná většina republikánů; vyloučeno ale není ani to, že jedna či druhá strana bude těsně dominovat v obou komorách Kongresu. Jakkoli je konečný výsledek velmi důležitý jak pro Bílý dům, tak pro opozici, to nejpodstatnější už volby řekly. Éra takřka neomezené vlády Donalda Trumpa nad GOP nejspíš (s)končí, ale Joe Biden to následující dva roky bude mít hodně těžké, třebaže neprohraje (pokud vůbec prohraje) tak, jak se obával.

Co se tedy ve Spojených státech amerických v úterý 8. listopadu vlastně stalo? Tak za prvé, tzv. „červená tsunami“, tj. drtivé vítězství republikánů, které předvídaly některé průzkumy veřejného mínění a některé instituce, se v žádném případě nekonalo. Pokud GOP (Grand Old Party, jak si republikáni říkají) vůbec zvítězí, bude to s velkou dávkou štěstí a přinese jim to do budoucna řadu problémů. Již doposud známé výsledky jim přitom, jak jsem už naznačil, ale dávají jednu velkou naději, že se budou moci vymanit z dusivého sevření Donaldem Trumpem.

Bývalý prezident nejenže se po porážce z listopadu 2020 (kterou dodnes neuznal a s jejímž uznáním, respektive s vírou v to, že tyto volby nebyly zfalšované, má vážný problém nejen on, ale více než třetina Američanů) nestáhl z politiky, ale i nadále výrazně ovlivňoval a stále ovlivňuje dění v GOP a vlastně v celé zemi.

Ti straníci, kteří se mu postavili na odpor, byli ve většině případů „ztrestáni“ tím, že je nepodpořil v primárkách (do Sněmovny či do Senátu), byť se třeba jednalo o významné stranické osobnosti. Liz Cheneyová, dcera bývalého viceprezidenta by mohla vyprávět, a není zdaleka jediná. 

S o to větším napětím se čekalo, jak dopadnou v úterních volbách někteří Trumpovi oblíbenci, které „na sílu“ tlačil proti umírněným, středovým kandidátům. Skutečnost, že mnozí z nich ve volbách neobstáli (nejbolestivější je porážka „televizního“ doktora Mehmeta Oze s úřadujícím pensylvánským guvernérem Johnem Fettermanem, který se dokázal prosadit, třebaže nedávno prodělal infarkt, což jej výrazně limitovalo v kampani), Trumpa podle některých zpráv silně rozzlobila a zároveň jeho (spolu)straníkům ukázala, že by se dříve, než se domnívali, mohli obejít bez něj.

Mehmet Oz a Donald Trump
sinfin.digital