Ve stavebnictví máme co dohánět. V Evropě se krade mnohem víc než u nás, zato padají mírnější tresty

Systematické domlouvání zakázek, rozdělení trhu mezi největší hráče, škody na veřejných rozpočtech. Takový kolorit nemělo v posledních dekádách pouze rakouské stavebnictví, ale i španělské. Vyšetřovatelé hovoří o tisících „cinklých“ tendrů. V obou případech je přitom výsledkem jen obří pokuta.

Acciona, Dragados, FCC, Ferrovial, OHLA a Sacyr. O těchto stavebních firmách jste pravděpodobně nikdy neslyšeli, ve Španělsku však tvoří „velkou šestku“, která buduje nejdůležitější stavby v zemi. Pokud si myslíte, že se navzájem nenávidí, jak už to tak u konkurentů v tomto oboru bývá, jste na omylu. V letech 1992-2017 byl jejich vzájemný vztah přátelský. Až moc. Jejich manažeři se celých 25 let týden co týden setkávali a analyzovali výběrová řízení na práce pro různé veřejné zadavatele. A systematicky si rozdělovali tisíce zakázek.

Národní komise pro trhy a soutěže (Comisión Nacional de los Mercados y la Competencia) toto přátelství nyní náležitě ocenila. Každá z firem dostala pokutu v řádech desítek milionů eur. Když se všechny peněžité tresty sečtou dohromady, vyjde dohromady částka nad hranicí 200 milionů eur, což reprezentuje nejvyšší penále za porušení pravidel hospodářské soutěže ve španělské historii. Pokuty byly vypočítány z celkového obratu firem ve veřejných zakázkách za uvedené období, který přesahuje těžko představitelnou částku 130 miliard eur.

Propracovaný systém komise neoznačila přímo za kartel, ale za velmi závažné porušení článku zákona o ochraně hospodářské soutěže a smlouvy o fungování Evropské unie. Pokutované firmy se hájily tím, že sdílely návrh nabídky jen zhruba v 5 procentech případů. Komise však tento argument odmítla s tím, že i tak toto jednání považuje za ovlivnění hospodářské soutěže.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Jaký největší kartelový skandál v historii otřásá Rakouskem?
  • Která firma se řešila v Česku?
  • A proč je trest, který udělily rakouské a španělské úřady, pragmatičtější než ten český?
sinfin.digital