Věčný potížista Strache: Jeho „bytová kauza“ může zkomplikovat vídeňské volby

Heinz-Christian Strache byl rakouským vicepremiérem, kvůli jehož kauzám padla loni v květnu tamní vláda. Nyní se ale možná schyluje k ještě pikantnějšímu vyústění aktivit tohoto rakouského politika. Už dnes se totiž spekuluje o tom, že se kvůli Strachemu budou opakovat volby, které ještě ani nezačaly. 

Rakouskou metropoli Vídeň čekají 11. října volby do zemského zastupitelstva, v nichž se bude o hlasy voličů ucházet na kandidátce nově založeného hnutí Team HC Strache i bývalý rakouský vicepremiér. Přestože do voleb zbývají ještě dva měsíce, není vůbec vyloučeno, že sotva voliči odvolí, budou muset k urnám znovu. A to právě kvůli Strachemu.

Jeho kandidatura se totiž, jak je v posledních letech u Stracheho zvykem, neobešla bez problémů. Některá média obvinila bývalého vicepremiéra na základě různých svědeckých výpovědí z toho, že se prezentuje jako „pravý“ Vídeňák, dokonce jako „vídeňský originál“, a přitom se svou ženou bydlí už roky ve vile v dolnorakouském Klosterneuburgu. A do Vídně se přestěhoval na poslední chvíli jen „naoko“ tím, že se přihlásil do bytu své matky.

Pokud by to byla pravda, nebyl by to jen podvod na voliče, ale zároveň i porušení volebního zákona. Ten totiž stanoví, že kandidát do vídeňského zastupitelstva musí mít k předmětnému datu do 14. července ve Vídni skutečné, nikoliv jen formální bydliště. Pokud v hlavním městě nebydlí, nemůže kandidovat.

A Strachemu v této souvislosti přitížila vlastní matka. Ta totiž už loni při vyšetřování jiné politické kauzy svého syna médiím sdělila, že „její syn u ní v bytě už nejméně 19 let nebydlí“. Chtěla tak mimo jiné dokázat policistům, že je úplně zbytečné, aby u ní doma prováděli domovní prohlídku. To ještě netušila, že Strache bude kandidovat ve vídeňských volbách.

Úředníci se tak nyní za pomoci různých svědeckých výpovědí a dalších důkazů snaží zjistit, zda Strache v bytě své matky skutečně žil a žije, vynáší koš a vybírá schránku, nebo šlo jen o účelové formální přestěhování těsně před volbami. V druhém případě by mohl být bývalý vicekancléř z voleb vyloučen. Strache tvrdí, že v bytě trvale žije už řadu měsíců, a to minimálně od doby, kdy jeho matka letos v březnu odešla do domova důchodců.

Česko je gerontokracie. Všichni jsou relikty devadesátých let, mladí nemají šanci

Hrozba opakování voleb

Jednoduché rozhodnutí to ze strany úřadů každopádně nebude. Ať už úředníci rozhodnou jakkoliv, je velmi pravděpodobné, že se některá ze stran odvolá k soudu. A ten může dojít k verdiktu až po volbách. Pokud by rozhodl tak, že Strache kandidoval, i když na to neměl právo, mohl by následně Ústavní soud rozhodnout o opakování voleb jako celku. Podobně se v Rakousku například opakovalo i finální kolo prezidentských voleb.

 „Každá strana, která vede kampaň, může volby napadnout kvůli nezákonnosti ve volebním procesu u Ústavního soudu,“ řekl deníku Der Standard rakouský ústavní právník Heinz Mayer. V daném případě podle něj existují dvě možnosti. Buď může Stracheho politický oponent oznámit, že Strache je ve skutečnosti nezpůsobilým kandidátem, nebo se naopak Team HC Strache může domáhat nápravy, protože jejich kandidát nebyl připuštěn do volební soutěže.

Už dnes je přitom jeden z těchto scénářů více než pravděpodobný. Bývalá Stracheho strana FPÖ, z níž ex-vicekancléř kvůli neshodám vystoupil, oznámila, že pokud úředníci dovolí Strachemu kandidovat, určitě se odvolá k soudu. Obě strany totiž loví ve stejných vodách. Populistická a nacionalistická FPÖ získala ve Vídni při posledních volbách v roce 2015 pod Stracheho vedením 30 % hlasů, letos jí průzkumy přisuzují maximálně polovinu. Team HC Strache zatím v průzkumech atakuje pětiprocentní hranici.

Lenin se vrací do Prahy, milionům obětí navzdory. Poslouchejte podcast Jízda dějinami s Petrem Nárožným

Důležité volby

Otázkou ale zůstává, jak „bytová kauza“ bývalého vicekancléře ovlivní volby jako celek. Říjnové volební klání v rakouské metropoli je významné nejen z rakouského, ale i evropského pohledu. Vídeň dosud byla nejsilnější baštou sociální demokracie v Evropě, ve městě od války neprohrála. Mnozí politologové proto s napětím očekávají, jak se právě zde projeví celoevropský ústup sociálních demokratů ze slávy. Budou vídeňské volby znamenat pokračování pádu, nebo naopak restart evropského sociálnědemokratického hnutí?

Druhá nezodpovězená otázka pro nadcházející vídeňské volby se týká samotného H.C. Stracheho. V jeho případě se ukáže, co všechno jsou schopni voliči politikům odpustit a jak eventuálně dokáží jejich „charisma“ a „sliby“ přebít politické prohřešky. Strache přispěl lví měrou k loňskému pádu rakouské vlády, tehdy tvořené koalicí FPÖ a lidovců. Německé noviny totiž zveřejnily tajně pořízenou videonahrávku, na níž tehdejší předseda FPÖ při dovolené na ostrově Ibiza slibuje domnělé neteři ruského oligarchy přístup ke státním zakázkám v Rakousku. A to výměnou za peníze do stranické a zřejmě i soukromé pokladny. Jednalo se přitom o nahranou provokaci.

Strache kvůli aféře odstoupil z vládních i stranických funkcí a po rozkolu s bývalými spolustraníky kandiduje ve Vídni za nové hnutí svých sympatizantů. Obvinění, že by se dopustil něčeho nekalého, stále odmítá. Vyšetřování nahrávky z ostrova Ibiza (v jejímž rámci je Strache obviněn mimo jiné ze zneužití pravomoci veřejného činitele a korupce) odhalilo ale i další podivné praktiky bývalého vicekancléře a lidí kolem něj.

Policisté se například zabývají podezřením, že si Strache a jeho manželka nechávali ze stranické pokladny proplácet fiktivní účty a obecně využívali stranické peníze ve svůj prospěch. V době Stracheho předsednictví také ukrývala FPÖ na jedné tyrolské chatě „zlatý poklad“, o němž vedení strany tvrdilo, že se jedná o železnou rezervu pro případ krachu a uzavření bank. V šetření protikorupční policie je také snaha tehdejších špiček Svobodných ovlivnit složení představenstva a dozorčí rady v polostátní firmě Casinos Austria. A to v neprospěch dalšího akcionáře, kterým je česká Sazka Group. Přes veškeré aféry je však H.C. Strache pro tisíce svých sympatizantů stále hrdinou. Ti považují jeho kauzy za součást špinavé a na lžích postavené kampaně proti politikovi, který podle nich brání Rakousko před pokračující islamizací a přílivem dalších uprchlíků. 

SDÍLET
sinfin.digital