Věčný potížista Strache: Jeho „bytová kauza“ může zkomplikovat vídeňské volby

Heinz-Christian Strache byl rakouským vicepremiérem, kvůli jehož kauzám padla loni v květnu tamní vláda. Nyní se ale možná schyluje k ještě pikantnějšímu vyústění aktivit tohoto rakouského politika. Už dnes se totiž spekuluje o tom, že se kvůli Strachemu budou opakovat volby, které ještě ani nezačaly. 

Rakouskou metropoli Vídeň čekají 11. října volby do zemského zastupitelstva, v nichž se bude o hlasy voličů ucházet na kandidátce nově založeného hnutí Team HC Strache i bývalý rakouský vicepremiér. Přestože do voleb zbývají ještě dva měsíce, není vůbec vyloučeno, že sotva voliči odvolí, budou muset k urnám znovu. A to právě kvůli Strachemu.

Jeho kandidatura se totiž, jak je v posledních letech u Stracheho zvykem, neobešla bez problémů. Některá média obvinila bývalého vicepremiéra na základě různých svědeckých výpovědí z toho, že se prezentuje jako „pravý“ Vídeňák, dokonce jako „vídeňský originál“, a přitom se svou ženou bydlí už roky ve vile v dolnorakouském Klosterneuburgu. A do Vídně se přestěhoval na poslední chvíli jen „naoko“ tím, že se přihlásil do bytu své matky.

Pokud by to byla pravda, nebyl by to jen podvod na voliče, ale zároveň i porušení volebního zákona. Ten totiž stanoví, že kandidát do vídeňského zastupitelstva musí mít k předmětnému datu do 14. července ve Vídni skutečné, nikoliv jen formální bydliště. Pokud v hlavním městě nebydlí, nemůže kandidovat.

A Strachemu v této souvislosti přitížila vlastní matka. Ta totiž už loni při vyšetřování jiné politické kauzy svého syna médiím sdělila, že „její syn u ní v bytě už nejméně 19 let nebydlí“. Chtěla tak mimo jiné dokázat policistům, že je úplně zbytečné, aby u ní doma prováděli domovní prohlídku. To ještě netušila, že Strache bude kandidovat ve vídeňských volbách.

Úředníci se tak nyní za pomoci různých svědeckých výpovědí a dalších důkazů snaží zjistit, zda Strache v bytě své matky skutečně žil a žije, vynáší koš a vybírá schránku, nebo šlo jen o účelové formální přestěhování těsně před volbami. V druhém případě by mohl být bývalý vicekancléř z voleb vyloučen. Strache tvrdí, že v bytě trvale žije už řadu měsíců, a to minimálně od doby, kdy jeho matka letos v březnu odešla do domova důchodců.

Česko je gerontokracie. Všichni jsou relikty devadesátých let, mladí nemají šanci

sinfin.digital