Konspiraci o čipování šířil ve státní televizi i režisér Nikita Michalkov. Od Putinova režimu dostal přes prsty

Ruského režiséra Nikitu Michalkova asi znají nejen lidé, kteří se přímo Ruskem zabývají. Ikona ruského filmu však v poslední době čím dál více udivuje svým pořadem Besogon TV, kde odhaluje všemožná spiknutí a zcela nevázaně šíří méně či více konspirativní teorie. Zároveň tím také poukazuje na nutnost opatrnosti a pečlivosti ve výzkumu takzvaných fake news, které se šíří nejen v Evropě, ale i v samotném Rusku. A ne všechno, co se šíří v Rusku a z Ruska, musí být nutně šířeno Kremlem.

Význam Nikity Michalkova pro ruskou kinematografii je naprosto zásadní. Jeho film „Unaveni sluncem“ získal Oskara za nejlepší neanglicky mluvený film, další filmy (například 12, což je variace na snímek Dvanáct rozhněvaných mužů, jež je zasazená do kontextu čečenské války) byly na Oskara nominovány. O něco méně už je známé, že oscarový režisét je synem autora textu sovětské a následně i současné ruské hymny Sergeje Michalkova, nebo že jeho bratr, Andrej Končalovskij, je také velmi významným režisérem. 

A protože Michalkov 21. října oslavil 75 narozeniny a o jeho významu pro ruský film asi nikdo soudný pochybovat nemůže, nepřekvapilo ani státní ocenění pro něj z rukou Vladimira Putina. Ostatně, Nikita Michalkov se nijak netají podporou současnému ruskému prezidentovi a spolu se svým bratrem plní v rámci ruského systému i reprezentační funkce. Je proto zajímavé, jak se z člověka, jehož film má tak silně antistalinské vyznění, jako je tomu právě u Unaveni sluncem, stane člověk podporující Putinův režim s jeho velmi smířlivým postojem ke stalinismu. Není přitom ani zdaleka jediný – před dvěma lety byl s bratrem zařazen mezi hlavní propagátory Putinova znovuzvolení spolu s dalšími osobnostmi ruského společenského života.

Z nacismu ani z komunismu jsme se nepoučili, chováme se pořád stejně, říká Jiří Padevět

sinfin.digital