Evropa napjatě sleduje volební průvan v Německu. S gratulací radikálům přispěchala Le Penová

ČTK, lup

Předseda Evropského parlamentu Antonio Tajani pogratuloval německé kancléřce Angele Merkelové k vítězství její CDU/CSU v parlamentních volbách. Německo podle něj zůstává spojené s evropskou myšlenkou. „Nyní musíme Evropu společně reformovat,“ uvedl.

Zahraniční státníci si v reakcích všímají úspěchu krajně pravicové AfD, která bude třetí nejsilnější, ačkoli skončí v opozici. Úspěch této strany je podle francouzské nacionalistické europoslankyně a neúspěšné prezidentské kandidátky Národní fronty (FN) Marine Le Penové novým symbolem probouzení se evropských národů. Výsledek AfD označila politička za historický.

Oslavy v centrále CDU zhořknou. Velká koalice je minulost, noví partneři nejsou jistí

Mezi prvními politiky, kteří na výsledek německého hlasování reagovali, byl také šéf liberální frakce ALDE v europarlamentu Guy Verhofstadt, který vyzdvihl úspěch německých liberálů z FDP. Ti se se ziskem 10,5 procenta hlasů po čtyřech letech do Spolkového sněmu vrací.

3683769:article:true:true:true

„Doufám, že Merkelová sestaví proevropskou vládu a bude nyní prosazovat reformy, které EU nutně potřebuje,“ podotkl Verhofstadt na twitteru. Také lucemburský premiér Xavier Bettel připomněl úspěch FDP s tím, že liberální hodnoty a přesvědčení sílí, což je pro Evropu dobré.

Ten třetí. Pravicová Alternativa pro Německo slaví historický úspěch, vládnout ale nebude

Jeho nizozemský kolega Mark Rutte pogratuloval na twitteru Merkelové s tím, že se těší na další spolupráci. Svou gratulaci německé kancléřce na sociální síti už zveřejnila například také litevská prezidentka Dalia Grybauskaitéová.

SDÍLET
sinfin.digital