Evropa napjatě sleduje volební průvan v Německu. S gratulací radikálům přispěchala Le Penová

ČTK, lup

24. 09. 2017 • 22:04

Předseda Evropského parlamentu Antonio Tajani pogratuloval německé kancléřce Angele Merkelové k vítězství její CDU/CSU v parlamentních volbách. Německo podle něj zůstává spojené s evropskou myšlenkou. „Nyní musíme Evropu společně reformovat,“ uvedl.

Zahraniční státníci si v reakcích všímají úspěchu krajně pravicové AfD, která bude třetí nejsilnější, ačkoli skončí v opozici. Úspěch této strany je podle francouzské nacionalistické europoslankyně a neúspěšné prezidentské kandidátky Národní fronty (FN) Marine Le Penové novým symbolem probouzení se evropských národů. Výsledek AfD označila politička za historický.

Mezi prvními politiky, kteří na výsledek německého hlasování reagovali, byl také šéf liberální frakce ALDE v europarlamentu Guy Verhofstadt, který vyzdvihl úspěch německých liberálů z FDP. Ti se se ziskem 10,5 procenta hlasů po čtyřech letech do Spolkového sněmu vrací.

3683769:article:true:true:true

„Doufám, že Merkelová sestaví proevropskou vládu a bude nyní prosazovat reformy, které EU nutně potřebuje,“ podotkl Verhofstadt na twitteru. Také lucemburský premiér Xavier Bettel připomněl úspěch FDP s tím, že liberální hodnoty a přesvědčení sílí, což je pro Evropu dobré.

Jeho nizozemský kolega Mark Rutte pogratuloval na twitteru Merkelové s tím, že se těší na další spolupráci. Svou gratulaci německé kancléřce na sociální síti už zveřejnila například také litevská prezidentka Dalia Grybauskaitéová.

SDÍLET