Macronův spolupracovník pro INFO.CZ: Je součástí systému a nic se nezmění, bude tu zklamání

Markéta Žižková, Lucie Bednárová

"Francois Hollande nebyl nikdy dobrým prezidentem, ale dobrým stratégem ano. Věřím, že ve skutečnosti může stát za Emmanuelem Macronem a jeho novým hnutím En Marche," řekl v exkluzivním rozhovoru pro redakci INFO.CZ francouzský ekonom Christopher Dembik, který se podílel na ekonomickém programu Macrona. "Já i Macron jsme pragmatici a už nyní víme, že se nepodaří splnit vše, co se slíbilo. Ideologičtěji založení lidé budou zklamaní," pokračuje. Co se stane se Socialistickou stranou ve Francii a nevžene podobné krátkodobé uvažování voliče do náruče Marine Le Penové? Čtěte rozhovor.

Emmanuel Macron sám sebe vykresluje jako politika, který se chce tvrdě rozejít se starými pořádky. Pokud vyhraje, stane se skutečně něco takového?

Jestli tu je něco, co se mi na Macronovi nelíbí, tak to je právě komunikace ohledně tohoto. Považuji to za populistické. Dobrá, nepochází z bohaté rodiny, ale je součástí politického establishmentu a nelze se od toho jen tak odtrhnout. Jedna věc je na to poukazovat v kampani a sbírat tím body, ale až se stane prezidentem, hodně lidí bude zklamáno, protože kolem něj uvidí v podstatě ty stejné tváře, na které jsou zvyklí dnes. Macron potřebuje talentované lidi, nemůže do čela ministerstva postavit pětadvacetiletého člověka bez zkušeností. Bude to pokračování Francoise Hollanda.

Exkluzivně s členkou redakce Charlie Hebdo: Francie volí mezi nepřítelkyní demokracie a mužem, který demokracii ctí

sinfin.digital