Podivnosti kolem kyrgyzského projektu pro Liglass Trading neberou konce. Mynář se k firmě náhle nehlásí | info.cz

Články odjinud

Podivnosti kolem kyrgyzského projektu pro Liglass Trading neberou konce. Mynář se k firmě náhle nehlásí

Společnost Liglass Trading (LTD) tvrdí, že má zajištěné prostředky na financování výstavby a provozu dvou hydroelektráren v Kyrgyzstánu. Ty mají dosahovat až 700 milionů dolarů a existují velké pochybnosti, zda v oboru poměrně neznámá firma, která podle posledních údajů v roce 2014 vykázala tržby jen 345 tisíc korun, projekt bez komplikací zvládne. Za společnost poněkud překvapivě lobboval i hradní kancléř Vratislav Mynář, který tak údajně učinil po informacích obdržených od Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO). To však tvrdí, že mu žádné podklady k podobnému kroku neposkytlo. O podezřelou zakázku se mezitím začaly zajímat úřady v Kyrgyzstánu.

Kancléř Mynář pro server Neovlivní.cz uvedl, že doporučení kyrgyzské protistraně zaslal až poté, co si firmu LTD nechal prověřit u českého ministerstva. „Ptal jsem se, jestli s ní mají zkušenosti, jestli firma není v likvidaci nebo v insolvenci. Odpověď byla, že je to seriózní firma, a na základě této odpovědi jsem na jejich žádost odeslal ten dopis,“ tvrdí Mynář.

Jenže MPO teď tvrdí, že Mynář o nic takového vůbec nežádal. „Odešel jediný dopis, a to obecný doporučující dopis, který byl adresován zástupci agentury pro podporu investic při Ministerstvu hospodářství Republiky Kyrgyzstán,“ tvrdí mluvčí ministerstva František Kotrba.

Zmíněný dopis z ministerstva odesílal na počátku srpna loňského roku resortní náměstek Vladimír Bärtl. V něm uváděl, že podle jeho informací firma působí na trhu energetických služeb již dostatečně dlouho a za dobu své existence údajně realizovala již řadu světových projektů.

Podle Kotrby se jedná o běžnou metodu, jak ministerstvo lobbuje za české firmy v zahraničí. Na otázku, zda si ministerstvo firmu nejprve prověřovalo, však uvedl, že to spadalo do kompetence Kyrgyzstánu. „Předpokládám, že kyrgyzské instituce, které zajišťovaly tendr, si všechny potenciální zájemce z tohoto pohledu prověřovaly,“ řekl Kotrba pro server Aktuálně.cz.

Otázky ohledně celé transakce se vynořily poté, co vyšlo najevo, že kancléř Vratislav Mynář za firmu netradičně lobboval z titulu své funkce. Navíc ostudným dopisem plným chyb, jak INFO.CZ upozornilo. To vyvolalo údiv. „Já nevím, kam se svět posunul od doby, kdy jsem já byl kancléřem, ale toto za mě rozhodně standardem nebylo. Nikdy jsem takto za žádnou firmu nelobboval, od toho jsou jiné instituce, například ministerstva,“ řekl pro INFO.CZ bývalý prezidentský kancléř Ivo Mathé. Mynář však tvrdí, že chtěl jenom pomoci; kategoricky odmítá, že by za své doporučení inkasoval jakoukoliv finanční odměnu či jinou protihodnotu.

Otázkou rovněž zůstává, zda může firma jako LTD zakázku za téměř tři čtvrtě miliardy dolarů zvládnout, zvláště v kontextu toho, že posledních zpráv měla v roce 2014 obrat ani ne půl milionu korun. Společnost si však věří. Ve vydaném prohlášení uvedla, že má již zdroje na financování projektu v Kyrgyzstánu zajištěné. „Liglass Trading ve skupině s partnery projektu Green Capital a Pantheon má s financováním energetických projektů z obnovitelných zdrojů bohaté zkušenosti,“ uvedla firma ve svém prohlášení. Dodala, že financování má probíhat výhradně z transparentních zdrojů. „Především vyjadřujeme údiv a trochu i smutek nad tím, že místo hrdosti nad skutečností, že česká firma byla úspěšná v otevřeném mezinárodním výběrovém řízení, jsou hledány a naznačovány konspirativní teze, které mohou firmu a celý projekt poškodit,“ napsala rovněž firma podle serveru iHNed.cz.

Jediným majitelem firmy je podle obchodního rejstříku Michael Smelík a jako výkonný ředitel vystupuje Jiří Vojtěchovský, kteří počátkem roku založili Česko-kyrgyzskou obchodní komoru.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud