Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Podivnosti kolem kyrgyzského projektu pro Liglass Trading neberou konce. Mynář se k firmě náhle nehlásí

Podivnosti kolem kyrgyzského projektu pro Liglass Trading neberou konce. Mynář se k firmě náhle nehlásí

Společnost Liglass Trading (LTD) tvrdí, že má zajištěné prostředky na financování výstavby a provozu dvou hydroelektráren v Kyrgyzstánu. Ty mají dosahovat až 700 milionů dolarů a existují velké pochybnosti, zda v oboru poměrně neznámá firma, která podle posledních údajů v roce 2014 vykázala tržby jen 345 tisíc korun, projekt bez komplikací zvládne. Za společnost poněkud překvapivě lobboval i hradní kancléř Vratislav Mynář, který tak údajně učinil po informacích obdržených od Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO). To však tvrdí, že mu žádné podklady k podobnému kroku neposkytlo. O podezřelou zakázku se mezitím začaly zajímat úřady v Kyrgyzstánu.

Kancléř Mynář pro server Neovlivní.cz uvedl, že doporučení kyrgyzské protistraně zaslal až poté, co si firmu LTD nechal prověřit u českého ministerstva. „Ptal jsem se, jestli s ní mají zkušenosti, jestli firma není v likvidaci nebo v insolvenci. Odpověď byla, že je to seriózní firma, a na základě této odpovědi jsem na jejich žádost odeslal ten dopis,“ tvrdí Mynář.

Jenže MPO teď tvrdí, že Mynář o nic takového vůbec nežádal. „Odešel jediný dopis, a to obecný doporučující dopis, který byl adresován zástupci agentury pro podporu investic při Ministerstvu hospodářství Republiky Kyrgyzstán,“ tvrdí mluvčí ministerstva František Kotrba.

Zmíněný dopis z ministerstva odesílal na počátku srpna loňského roku resortní náměstek Vladimír Bärtl. V něm uváděl, že podle jeho informací firma působí na trhu energetických služeb již dostatečně dlouho a za dobu své existence údajně realizovala již řadu světových projektů.

Podle Kotrby se jedná o běžnou metodu, jak ministerstvo lobbuje za české firmy v zahraničí. Na otázku, zda si ministerstvo firmu nejprve prověřovalo, však uvedl, že to spadalo do kompetence Kyrgyzstánu. „Předpokládám, že kyrgyzské instituce, které zajišťovaly tendr, si všechny potenciální zájemce z tohoto pohledu prověřovaly,“ řekl Kotrba pro server Aktuálně.cz.

Otázky ohledně celé transakce se vynořily poté, co vyšlo najevo, že kancléř Vratislav Mynář za firmu netradičně lobboval z titulu své funkce. Navíc ostudným dopisem plným chyb, jak INFO.CZ upozornilo. To vyvolalo údiv. „Já nevím, kam se svět posunul od doby, kdy jsem já byl kancléřem, ale toto za mě rozhodně standardem nebylo. Nikdy jsem takto za žádnou firmu nelobboval, od toho jsou jiné instituce, například ministerstva,“ řekl pro INFO.CZ bývalý prezidentský kancléř Ivo Mathé. Mynář však tvrdí, že chtěl jenom pomoci; kategoricky odmítá, že by za své doporučení inkasoval jakoukoliv finanční odměnu či jinou protihodnotu.

Otázkou rovněž zůstává, zda může firma jako LTD zakázku za téměř tři čtvrtě miliardy dolarů zvládnout, zvláště v kontextu toho, že posledních zpráv měla v roce 2014 obrat ani ne půl milionu korun. Společnost si však věří. Ve vydaném prohlášení uvedla, že má již zdroje na financování projektu v Kyrgyzstánu zajištěné. „Liglass Trading ve skupině s partnery projektu Green Capital a Pantheon má s financováním energetických projektů z obnovitelných zdrojů bohaté zkušenosti,“ uvedla firma ve svém prohlášení. Dodala, že financování má probíhat výhradně z transparentních zdrojů. „Především vyjadřujeme údiv a trochu i smutek nad tím, že místo hrdosti nad skutečností, že česká firma byla úspěšná v otevřeném mezinárodním výběrovém řízení, jsou hledány a naznačovány konspirativní teze, které mohou firmu a celý projekt poškodit,“ napsala rovněž firma podle serveru iHNed.cz.

Jediným majitelem firmy je podle obchodního rejstříku Michael Smelík a jako výkonný ředitel vystupuje Jiří Vojtěchovský, kteří počátkem roku založili Česko-kyrgyzskou obchodní komoru.

 

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1