ŽIVĚ: Babišova vláda pokračuje s důvěrou. Opozice ji hodiny grilovala, víc nezmohla | info.cz

Články odjinud

Babišova vláda pokračuje s důvěrou. Opozice ji hodiny grilovala, víc nezmohla

Menšinová vláda Andreje Babiše a hnutí ANO ustála ve sněmovně hlasování o nedůvěře. Mimořádná schůze skončila očekávaným výsledkem, opozice sama nedisponuje dostatečným počtem hlasů a KSČM kabinet podpořila, stejně jako ČSSD, jejíž poslanci před hlasováním odešli ze sálu. Předcházelo tomu zhruba sedm hodin projevů poslanců. Zástupci opozičních stran v nich kritizovali Andreje Babiše, který podle nich svými problémy setrvale zatěžuje zemi a vládu. Zpochybňovali jeho morální kredit a vyjadřovali obavu o pověst Česka v zahraničí. Babiš odstoupit nehodlá a kritikům vzkázal, ať se ho pokusí porazit ve volbách. V projevu opět mluvil o údajných účelových lžích a kampani novinářů.

Pro vyslovení nedůvěry vládě hlasovalo všech 92 poslanců ODS, Pirátů, SPD, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN. Aby kabinet padl, opozice by musela pro návrh získat nejméně 101 hlasů. Kabinet podpořilo 90 poslanců z ANO a z KSČM, která vládu toleruje. Tři zákonodárci těchto uskupení byli omluveni. Všech 13 přítomných zákonodárců ČSSD opustilo před hlasováním jednací sál, další dva byli omluveni.

V tomto volebním období šlo o první hlasování dolní komory o vyslovení nedůvěry kabinetu. Výsledek se očekával.

INFOGRAFIKA DNE: Výroky v kauze Andreje Babiše mladšího

Hlasování se konalo necelých pět měsíců potom, co kabinet ANO a ČSSD získal díky podpoře KSČM ve Sněmovně důvěru.

Opoziční lídři při jednání Sněmovny Babiše kritizovali, zatěžuje podle nich vládu i zemi. Premiér se mimo jiné opřel do novinářů a zopakoval, že odstoupit nehodlá. Kritikům vzkázal, ať se ho pokusí porazit ve volbách.

„Předseda vlády si udržel funkci, ale neudržel si důvěru většiny Poslanecké sněmovny," řekl po hlasování předseda ODS Petr Fiala. Vzhledem k odchodu ČSSD ze sálu si neumí představit, že by vláda mohla vydržet celé volební období, doplnil. Podle Fialy i dalších šéfů opozičních stran problém s trestním stíháním premiéra trvá a poškozuje Česko v zahraničí.

Předseda ČSSD Jan Hamáček zopakoval, že strana vládnímu projektu nadále věří, takže nemohla hlasovat proti němu. Odchodem ze sálu chtěli sociální demokraté vyjádřit to, že kabinet zatěžují problémy kolem Babiše.

Premiér postoj koaliční ČSSD chápe jako výsledek jejího vnitrostranického kompromisu. Dnešní hlasování o nedůvěře se podle něj konalo kvůli tomu, aby ho sněmovní opozice měla možnost urážet a ponižovat. Zopakoval, že zveřejnění rozhovoru s jeho synem byla kampaň namířená proti předsedovi vlády. Babiš nevidí důvod k tomu, aby se koaliční strany domlouvaly na změnách ve vládě. „Máme podepsanou koaliční smlouvu, nic se nezměnilo," doplnil.

STRUNC! Rozhovors Lukášem Jelínkem autor: INFO.CZ

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud