Byl jsem unesen. Otec potřeboval, abych zmizel, psal Babiš už lednu. Novináři získali klíčový e-mail | info.cz

Články odjinud

Byl jsem unesen. Otec potřeboval, abych zmizel, psal Babiš už lednu. Novináři získali klíčový e-mail

Syn premiéra Andreje Babiše říká minimálně od letošního ledna totéž: trvá na tom, že jeho pobyt na Krymu nebyl dobrovolný a označuje ho za únos. Důvodem je podle něj kauza Čapí hnízdo, kde je on sám i jeho otec mezi obviněnými. Vyplývá to z klíčového e-mailu adresovaného ze začátku roku české policii, který se podařilo získat redaktorům iRozhlasu.

Premiér Babiš slova svého syna opakovaně zpochybňuje s odkazem na jeho psychické problémy a označuje ho za oběť údajné novinářské štvanice. Zpráva od juniora ale vyznívá jinak. Vyplývá z ní, že syn předsedy vlády hodnotí svůj pobyt na anektovaném Krymu dlouhodobě stejně – jako únos, nikoli jako „výlet“, jak tvrdí premiér

„Byl jsem unesen na Krym. Teď se nacházím na Ukrajině u své přítelkyně. Čeká mne nedobrovolný psychiatrický zákrok. Můj otec potřeboval, abych zmizel po čas kauzy Čapí hnízdo,“ zní stručná zpráva zveřejněná serverem iRozhlas.cz.

Podle webu přišel e-mail v tomto znění české policii 5. ledna 2018 a po třech dnech ještě jednou. Babiš mladší ho údajně poslal ze své vlastní adresy. Podle iRozhlasu měl problémy s nestabilním připojením a do ukrajinské sítě se připojoval několikrát. To může být vysvětlením opakovaného odeslání zprávy.

Server uvádí, že Babiš se loni před koncem roku dostal na Ukrajinu autem. „Vůz Audi s českou státní poznávací značkou dvakrát překročil ukrajinskou hranici, kde se musel registrovat. Odtud ukrajinští reportéři zjistili, že jej řídil Petr Protopopov,“ uvádí iRozhlas.

INFOGRAFIKA DNE: Výroky v kauze Andreje Babiše mladšího

Kdo je tajemná přítelkyně? 

Ukrajinští reportéři také vypátrali identitu údajné Babišovy snoubenky, upozorňuje server. Jedná se o 30letou Jelizavetu pocházející z Krivého Rogu na východní Ukrajině. Žije údajně střídavě tam a na Krymu. Co dělá, se zjistit nepodařilo, údajně ale nikdy nebyla zaměstnaná.

Na sociální síti vKontakte Jelizaveta sdílí fotografie z dovolených u moře, často je na nich i její syn. Od podzimu se na fotkách objevuje i Babiš mladší. Fotky i komentáře zveřejněné na profilu Babišovy přítelkyně nicméně nenaznačují, že by se počátkem ledna s jejím přítelem dělo něco zvláštního.

Kriminalisté údajný únos v minulosti prověřovali, případ ale ukončili s tím, že se trestný čin nestal. Po zveřejnění reportáže Seznamu Zprávy začala policie údajný únos Babiše mladšího znovu vyšetřovat pro podezření z trestného činu zavlečení.

Babiše nedohnali

Podle dnešního vyjádření náměstka policejního prezidenta se policistům už podařilo uskutečnit všechny úkony, které si předsevzali. Přímý kontakt s Babišem mladším ale nedokázali navázat, jak ČTK řekl mluvčí pražských žalobců Aleš Cimbala.

Lze se vyjádřit pouze (...) k pokusu policejního orgánu o navázání přímého kontaktu s oznamovatelem, respektive údajným poškozeným. V této části mohu doplnit, že podle dnešních informací, kterými disponuji, dosud k tomuto přímému kontaktu nedošlo,“ uvedl Cimbala.

Policie o konkrétních zjištěních a provedených úkonech neinformovala.

STRUNC! Rozhovors Lukášem Jelínkem autor: INFO.CZ

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud