Češi se po útoku v Afghánistánu stále nevrátili do patrol. Na pomoc rodinám padlých přišly miliony | info.cz

Články odjinud

Češi se po útoku v Afghánistánu stále nevrátili do patrol. Na pomoc rodinám padlých přišly miliony

Čeští vojáci se zatím – téměř týden po sebevražedném atentátu a smrti svých tří kolegů – do společných hlídek v okolí základny Bagrám nevrátí. Vyplývá to z informací generálního štábu armády. Vojáci sami jsou přitom připravení, rozhodnutí ale závisí na americkém velení spojenecké mise.

"Co se týká režimu jednotky, tak se od včerejšího dne (od čtvrtku) nic nezměnilo," uvedla mluvčí generálního štábu Vlastimila Cyprisová. Místo hlídkování plní jednotka jiné úkoly, řekl už dříve první zástupce náčelníka generálního štábu Jiří Baloun. Podle něj se vojáci například starají o zbraně nebo mají jinou organizovanou činnost.

Vojáci nejezdí mimo základnu v Bagrámu od neděle, kdy při sebevražedném útoku zemřeli Martin Marcin (36), Kamil Beneš (28) a Patrik Štěpánek (25).

Cílem armády je, aby se vojáci co nejdříve vrátili ke standardu. Rozhodnutí podle dřívějších vyjádření představitelů české armády mělo padnout už ve středu. Ve čtvrtek mluvčí generálního štábu řekla ČTK, že česká jednotka je schopna se vrátit ke standardnímu režimu od pátku, záležet ale bude na rozhodnutí vrchního velitele amerických a spojeneckých sil v Afghánistánu armádního generála Johna Nicholsona.

Čeští vojáci jako žoldnéři? Nechutné, píší to magoři a blázni, říká novinář, který byl v Afghánistánu autor: INFO.CZ

Lidé poslali už čtyři miliony

Od pondělí poslalil lidé do mimořádné sbírky pro rodiny padlých vojáků zhruba čtyři miliony korun. Řekla to předsedkyně výboru Vojenského fondu solidarity Lenka Šmerdová. Částka je podle ní neuvěřitelná, pro vojáky je však důležitá hlavně podpora veřejnosti.

"Když jsme vyhlašovali sbírku, protože lidé volali, že chtějí přispět, tak tam vůbec nebyla důležitá ta částka, ale to, že chtějí pomoct," uvedla Šmerdová. "Pro všechny vojáky je to velmi významné, vědět, že lidé na nás myslí, že nám věří, že nás podporují," dodala.

Vojenský fond solidarity vyhlásil mimořádnou sbírku v pondělí. Výsledná částka na účtu se zatím každý den zvyšuje o více než milion. Ve čtvrtek dopoledne bylo na kontě 2,7 milionu korun, dnes je to 3,8 milionu. Zatím ještě nejsou připočtené peníze z DMS zpráv, ze kterých bylo ve čtvrtek dalších 400.000 korun, dodala Šmerdová.

INFOGRAFIKA DNE: Rozložení sil v Afghánistánu (červen 2018)

Ochota veřejnosti přispět je podle Šmerdové známkou toho, že lidé vnímají armádu pozitivně. "Každý má právo na svůj názor, ale řekla bych i na základě toho výsledku, že těch, kteří armádě drží pěsti, je daleko více," míní. Mimořádná sbírka potrvá do konce srpna. Celková částka se pak jednorázově rozdělí rodinám padlých vojáků podle potřebnosti. Roli bude hrát například to, jestli jsou v rodině děti.

Pohřeb v Chomutově

Pohřeb Martina Marcina, který je jednou z obětí, bude v úterý ve 12:00 v Chomutově. Obřad se uskuteční v kostele sv. Ignáce z Loyoly. Město také u kostela zřídilo pietní místo.

"Martin pocházel z Chomutova, narodil se zde a žil, než byl pracovně převelen k posádce do Tábora. Uvažoval i o tom, že se do Chomutova vrátí," řekla ČTK Marcinova teta Martina Jírová.

Martina Marcina (36), Kamila Beneše (28) a Patrika Štěpánka (25) povýšil v úterý in memoriam ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) do hodností štábních praporčíků. Prezident Miloš Zeman vojáky 28. října in memoriam vyznamená medailí Za hrdinství.

Pohřeb Kamila Beneše se bude konat ve čtvrtek 16. srpna v Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Kdy a kde se uskuteční pohřeb Patrika Štěpánka, zatím není známo.

Daniel Cekul - přílet padlých vojáků autor: Lukáš Červený

Lubomír Metnar - přílet padlých vojáků autor: Lukáš Červený

Návrat hrdinů do vlasti: Martin Marcin (†36), Kamil Beneš (†28) a Patrik Štěpánek (†25) autor: Lukáš Červený

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud