Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Chovanec: S ANO do postele nepolezu, ČSSD nebude dcerou Agrofertu

Chovanec: S ANO do postele nepolezu, ČSSD nebude dcerou Agrofertu

Nejdůležitější sjezd poslední doby čeká v neděli sociální demokracii v Hradci Králové. Úkolem číslo jedna je zvolit nové vedení, případně se bavit o krizi, ve které se strana po volbách ocitla. Očekávají se také pokyny delegátů, jak má nové vedení naložit s možnou účastí ve vládě. Jedním z dvojice největších favoritů na post předsedy je statutární místopředseda pověřený aktuálně vedením strany Milan Chovanec. V rozhovoru pro Blesk Zprávy promluvil o svých prioritách, změnách názorů i účasti ve štábu Miloše Zemana či o svých problémech s váhou. Celý rozhovor najdete na videozáznamu.

„Nemám ambici se nikdy stát předsedou sociální demokracie“. Vzpomínáte si na tahle slova? Co se změnilo? Máme o rok a půl později a vy najednou kandidujete na předsedu sociální demokracie. 

Já jsem tehdy kandidoval na prvního místopředsedu a kdybych měl ambici tehdy kandidovat na předsedu, tak jsem kandidoval. Tehdy kandidoval Bohuslav Sobotka, já jsem ho vnímal jako lepšího kandidáta. Po tom volebním výprasku, který jsme zažili, jsem říkal, že moje hlavní ambice je dovést stranu ke sjezdu. Když vidím to volání po nových tvářích, které ale nevidím, tak si myslím, že ta strana potřebuje krizového manažera v této době. Člověka, který pomůže ČSSD stabilizovat, proto jsem se přihlásil, byť ten úkol je velmi složitý. Nic za to nechci, ani ministerskou židli, ani placenou pozici předsedy strany.

To znamená, že jste v té době nepředpokládal, že přijde na sociální demokracii taková krize…

Nepředpokládal. Kdyby ano, tak bych byl asi více hlasitý na debatách v rámci vedení strany. Nabyli jsme marného dojmu, že lidé ocení, že se zemi daří dobře, že jsme součástí vlády, máme premiéra. Že ocení tu dobrou práci, to byla naprosto fiktivní úvaha. Změnila se doba. Je třeba jiný přístup.

Kdo vás pozval do štábu Miloe Zemana?

Pozvání jsem dostal, projít do 4. patra hlídaného hotelu, tak jak říkal Andrej Babiš, že jsem se vetřel, to je úplná utopie. 

A kdo vás pozval?

Byl jsem pozván nejbližším okolím pana prezidenta. 

To znamená panem poradcem Nejedlým?

Byl jsem pozván nejbližším okolím pana prezidenta. Se souhlasem pana prezidenta.

Celý článek čtěte na Blesk.cz

1080p 720p 360p
ČSSD je Zemanova figurka. Rozjel velkou hru, s Babišem se dohaduje a bude to tajné, říká Pečinka

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1