Desítky a stovky jmen, holá úmrtní data. Na tradiční akci JOM HA ŠOA si lidé připomněli holocaust | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Desítky a stovky jmen, holá úmrtní data. Na tradiční akci JOM HA ŠOA si lidé připomněli holocaust

360p

Připomínková akce holocaustu JOM HA ŠOA není v České republice novinkou. Institut Terezínské iniciativy ji letos uspořádal už potřinácté a podle dlouhé fronty, která se na pražském náměstí Jiřího z Poděbrad vytvořila, se zdá, že si dlouhodobě udržuje i vysoký zájem veřejnosti. Happening, který má připomenout bezprecedentní rozměry největší tragedie 20. století, sází na sugestivní akt hlasitého předčítání nekonečné řady jmen obětí nacistické genocidy, v němž se u řečnického pultíku střídají zájemci bez ohledu na věk nebo národnost.

„Číst jména konkrétních obětí není vůbec snadné,“ uvedla pro INFO.CZ ředitelka pořádajícího Institutu Terezínské iniciativy Tereza Štěpková. „Je to něco, k čemu se musí člověk odhodlat, a pro některé to navíc může být značně emotivní, doplnila.

JOM HA ŠOA neprobíhá jen v hlavním městě – už v loňských ročnících se k akci postupně připojila desítka dalších měst, ke kterým letos přibyla pětice nových. Kromě čtení samotného jsou v místech akce k dispozici také informační materiály a publikace týkající se holocaustu, do nichž mohou nahlédnout libovolní zájemci. Tématem letošního ročníku bylo připomínání obětí holocaustu a místa paměti, na kterých se historie zpřítomňuje. „Sledujme osudy konkrétních lidí, vyprávějme jejich příběhy, protože příběhy jsou důležitější než čísla, lidské osudy jsou výmluvnější než statistiky a lidské vztahy jsou důležitější než moc a byznys,“ vyzvala v pohnutém úvodu Tereza Štěpková.

Veřejné připomínky obětí se tradičně zúčastňují pamětníci holocaustu, významné osobnosti veřejného a kulturního života, představitelé židovských i romských organizací nebo organizace zabývající se lidskými právy a osvětou. Pražské akce se letos zúčastnil například velvyslanec Rakouska Alexander Grubmayr, politik Jiří Dienstbier ml., velvyslanec Státu Izrael Daniel Meron a další. Silným momentem bylo i zapojení dětských „předčítačů“ z mezinárodní základní školy.

„Od roku 2006, kdy jsme pořádali první JOM HA ŠOA v Praze, se k akci připojuje čím dál více lidí, a to ze všech generací. Jsou mezi nimi jak pamětníci či jejich pozůstalí příbuzní, tak lidé, kteří mají prostě jen nějaký vztah k tématu holocaustu. Jsme moc rádi, že přicházejí studenti, učitelé a žáci a že se připojují právě k této formě aktivního připomínání,“ uvedla na dotaz INFO.CZ Tereza Štěpková. „Lidé, kteří žili v době před druhou světovou válkou, se museli také nějak rozhodovat. Velmi silně si na tom můžeme uvědomit, kolik malých rozhodnutí bychom měli každý den udělat, abychom zabránili opakování historie. Z hlediska například současné politické situace pak tato a jim podobné akce ještě nabývají na důležitosti,“ myslí si ředitelka.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.