Desítky a stovky jmen, holá úmrtní data. Na tradiční akci JOM HA ŠOA si lidé připomněli holocaust | info.cz

Články odjinud

Desítky a stovky jmen, holá úmrtní data. Na tradiční akci JOM HA ŠOA si lidé připomněli holocaust

Připomínková akce holocaustu JOM HA ŠOA není v České republice novinkou. Institut Terezínské iniciativy ji letos uspořádal už potřinácté a podle dlouhé fronty, která se na pražském náměstí Jiřího z Poděbrad vytvořila, se zdá, že si dlouhodobě udržuje i vysoký zájem veřejnosti. Happening, který má připomenout bezprecedentní rozměry největší tragedie 20. století, sází na sugestivní akt hlasitého předčítání nekonečné řady jmen obětí nacistické genocidy, v němž se u řečnického pultíku střídají zájemci bez ohledu na věk nebo národnost.

„Číst jména konkrétních obětí není vůbec snadné,“ uvedla pro INFO.CZ ředitelka pořádajícího Institutu Terezínské iniciativy Tereza Štěpková. „Je to něco, k čemu se musí člověk odhodlat, a pro některé to navíc může být značně emotivní, doplnila.

JOM HA ŠOA neprobíhá jen v hlavním městě – už v loňských ročnících se k akci postupně připojila desítka dalších měst, ke kterým letos přibyla pětice nových. Kromě čtení samotného jsou v místech akce k dispozici také informační materiály a publikace týkající se holocaustu, do nichž mohou nahlédnout libovolní zájemci. Tématem letošního ročníku bylo připomínání obětí holocaustu a místa paměti, na kterých se historie zpřítomňuje. „Sledujme osudy konkrétních lidí, vyprávějme jejich příběhy, protože příběhy jsou důležitější než čísla, lidské osudy jsou výmluvnější než statistiky a lidské vztahy jsou důležitější než moc a byznys,“ vyzvala v pohnutém úvodu Tereza Štěpková.

Veřejné připomínky obětí se tradičně zúčastňují pamětníci holocaustu, významné osobnosti veřejného a kulturního života, představitelé židovských i romských organizací nebo organizace zabývající se lidskými právy a osvětou. Pražské akce se letos zúčastnil například velvyslanec Rakouska Alexander Grubmayr, politik Jiří Dienstbier ml., velvyslanec Státu Izrael Daniel Meron a další. Silným momentem bylo i zapojení dětských „předčítačů“ z mezinárodní základní školy.

„Od roku 2006, kdy jsme pořádali první JOM HA ŠOA v Praze, se k akci připojuje čím dál více lidí, a to ze všech generací. Jsou mezi nimi jak pamětníci či jejich pozůstalí příbuzní, tak lidé, kteří mají prostě jen nějaký vztah k tématu holocaustu. Jsme moc rádi, že přicházejí studenti, učitelé a žáci a že se připojují právě k této formě aktivního připomínání,“ uvedla na dotaz INFO.CZ Tereza Štěpková. „Lidé, kteří žili v době před druhou světovou válkou, se museli také nějak rozhodovat. Velmi silně si na tom můžeme uvědomit, kolik malých rozhodnutí bychom měli každý den udělat, abychom zabránili opakování historie. Z hlediska například současné politické situace pak tato a jim podobné akce ještě nabývají na důležitosti,“ myslí si ředitelka.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud