Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Desítky a stovky jmen, holá úmrtní data. Na tradiční akci JOM HA ŠOA si lidé připomněli holocaust

360p

Připomínková akce holocaustu JOM HA ŠOA není v České republice novinkou. Institut Terezínské iniciativy ji letos uspořádal už potřinácté a podle dlouhé fronty, která se na pražském náměstí Jiřího z Poděbrad vytvořila, se zdá, že si dlouhodobě udržuje i vysoký zájem veřejnosti. Happening, který má připomenout bezprecedentní rozměry největší tragedie 20. století, sází na sugestivní akt hlasitého předčítání nekonečné řady jmen obětí nacistické genocidy, v němž se u řečnického pultíku střídají zájemci bez ohledu na věk nebo národnost.

„Číst jména konkrétních obětí není vůbec snadné,“ uvedla pro INFO.CZ ředitelka pořádajícího Institutu Terezínské iniciativy Tereza Štěpková. „Je to něco, k čemu se musí člověk odhodlat, a pro některé to navíc může být značně emotivní, doplnila.

JOM HA ŠOA neprobíhá jen v hlavním městě – už v loňských ročnících se k akci postupně připojila desítka dalších měst, ke kterým letos přibyla pětice nových. Kromě čtení samotného jsou v místech akce k dispozici také informační materiály a publikace týkající se holocaustu, do nichž mohou nahlédnout libovolní zájemci. Tématem letošního ročníku bylo připomínání obětí holocaustu a místa paměti, na kterých se historie zpřítomňuje. „Sledujme osudy konkrétních lidí, vyprávějme jejich příběhy, protože příběhy jsou důležitější než čísla, lidské osudy jsou výmluvnější než statistiky a lidské vztahy jsou důležitější než moc a byznys,“ vyzvala v pohnutém úvodu Tereza Štěpková.

Veřejné připomínky obětí se tradičně zúčastňují pamětníci holocaustu, významné osobnosti veřejného a kulturního života, představitelé židovských i romských organizací nebo organizace zabývající se lidskými právy a osvětou. Pražské akce se letos zúčastnil například velvyslanec Rakouska Alexander Grubmayr, politik Jiří Dienstbier ml., velvyslanec Státu Izrael Daniel Meron a další. Silným momentem bylo i zapojení dětských „předčítačů“ z mezinárodní základní školy.

„Od roku 2006, kdy jsme pořádali první JOM HA ŠOA v Praze, se k akci připojuje čím dál více lidí, a to ze všech generací. Jsou mezi nimi jak pamětníci či jejich pozůstalí příbuzní, tak lidé, kteří mají prostě jen nějaký vztah k tématu holocaustu. Jsme moc rádi, že přicházejí studenti, učitelé a žáci a že se připojují právě k této formě aktivního připomínání,“ uvedla na dotaz INFO.CZ Tereza Štěpková. „Lidé, kteří žili v době před druhou světovou válkou, se museli také nějak rozhodovat. Velmi silně si na tom můžeme uvědomit, kolik malých rozhodnutí bychom měli každý den udělat, abychom zabránili opakování historie. Z hlediska například současné politické situace pak tato a jim podobné akce ještě nabývají na důležitosti,“ myslí si ředitelka.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1