Články odjinud

Děti bez doprovodu pro ČR v Řecku jsou. Teď je to na Babišovi, říká pro INFO.CZ europoslankyně Šojdrová

Děti bez doprovodu pro ČR v Řecku jsou. Teď je to na Babišovi, říká pro INFO.CZ europoslankyně Šojdrová

Česká europoslankyně Michaela Šojdrová se před nedávnem vrátila z cesty po uprchlických táborech v Řecku, kde zkoumala situaci dětí, které tam žijí bez rodiny či jiného doprovodu. Mluvila také s řeckými ministerstvy, které jsou připraveny s českou stranou při přemisťování několika desítek konkrétních dětí pomoct. Míč je ale nyní na straně rezortu vnitra, který by musel vznést oficiální žádost. „Ministerstvo jsem informovala. Dopis za sebe jsem poslala hned po příletu z Řecka a už jsem obdržela odpověď. Pan ministr Hamáček slíbil, že dopis také pošle,“ říká v rozhovoru pro INFO.CZ Šojdrová. Proč se s europoslankyní zatím nesešel premiér Andrej Babiš? A jaké děti vlastně v uprchlických táborech v Řecku jsou? Chtějí do Česka? A má iniciativa na přemístění až padesáti „sirotků“ z řeckých táborů v ČR šanci na úspěch? I o tom byl rozhovor.

Před nedávnem jste se vrátila z cesty do Řecka, kde jste objížděla uprchlické tábory a seznamovala se se situací tamních dětí, které se na cestě do Evropy z nejrůznějších důvodů ocitly bez doprovodu. Vaším úkolem, který jste dostala od premiéra Andreje Babiše, bylo vytipovat konkrétní děti, které by mohly být přesunuty jako gesto solidarity do Česka. Byla cesta v tomto ohledu úspěšná?

Naše návštěva trvala dva dny a jejím cílem bylo zjistit situaci nedoprovázených dětí, zejména syrských, které by se mohly přesunout do Česka. Cesta byla úspěšná v tom, že se nám podařilo se sejít s kompetentními řeckými ministerstvy, která velmi uvítala iniciativu na humanitární přijetí nedoprovázených dětí z řeckých uprchlických táborů a jsou připravena maximálně spolupracovat s Českou republikou.

Přímo jsem se setkala s paní ministryní pro solidaritu a bezpečnost, která má nedoprovázené uprchlické děti na starosti a s pracovníky ministerstva vnitra, konkrétně azylového odboru. Aby tato ambice byla úspěšná, tak Česko musí zároveň při této pomoci dbát na bezpečnost, a to právě zajistí dobrá spolupráce českých a řeckých úřadů.

Co jste se od paní ministryně dozvěděli?

Zejména to, že nedoprovázených dětí se v Řecku nyní nachází 3400. 14 % z toho představují děti, které pocházejí ze Sýrie. Dětí, které jsou mladší 14 let, je tady do deseti procent.

Jak už bylo řečeno, cestu po řeckých táborech, kde žijí nedoprovázené děti, jste dostala za úkol od premiéra. S jakými požadavky jste do Řecka odjížděla?

Nutno říct, že jednání neproběhlo jen s panem premiérem, ale setkala jsem se také s ministrem vnitra Hamáčkem. Jeho přáním, respektive přáním ministerstva vnitra bylo, abychom se zaměřili na co nejmladší děti, a to mladší deseti let. Ty by mohly tvořit první malou skupinku, cca pěti dětí do deseti let, kterou by ČR přijala v první fázi. Tak zněla naše dohoda.

Tento požadavek jste přednesla řecké straně. Jak na něj reagovala?

Paní ministryně mi odpověděla, že dětí do deseti let v Řecku moc není, spíše to jsou výjimky. Více je nedoprovázených dětí ze Sýrie do 13 let. Těch by mělo být 37. To jsou čísla, která vycházejí z řecké evidence. Z 3400 dětí se podařilo umístit do azylových zařízení typu dětských domovů 1200. Výhodou je, že o těchto dětech má řecká strana podrobné údaje.

Co to znamená? Co se o těchto dětech ví?

Jde o děti, u kterých znají věk, totožnost a také to, zda mají rodiče či příbuzné. Jde v podstatě o skupinu, o kterou by ČR měla zájem.

720p 480p 360p 240p
Dětští uprchlíci

Pokud tomu rozumím správně, my bychom měli zájem o co nejmladší děti, kterých ale v Řecku moc není, spíše naopak. Co Řekové říkali na to, že si česká strana vybírá?

Samozřejmě, že Řekové jsou rádi za jakoukoliv pomoc, každé přemístěné dítě je důležité. Stovky uprchlických dětí v Řecku žijí v nevyhovujících podmínkách. Když se uvolní místo v azylovém zařízení, dostane střechu nad hlavou. Zároveň ale vždycky zdůrazňovali, že se musí nejdříve s dítětem mluvit a dítě musí s cestou do ČR souhlasit. Rozhodně to není tak, že by se chtěli dětí za každou cenu zbavit. Záleží jim na tom, aby dítě odešlo dobrovolně a bylo mu v nové zemi dobře.

A zajímalo je, proč ČR chce zrovna tuto věkovou skupinu?

Nedivili se tomu, protože chápou, že o malé děti se lépe stará a také pěstouni spíše chtějí menší děti. Řekové hodně zmiňovali spolupráci s Portugalskem, kam naopak šli kluci ve věku 15 a 16 let původem z Afghánistánu. A velmi dobře se tam aklimatizovali a nyní se jim daří dobře. Vysvětlovali nám, že starší děti si lépe uvědomují situaci a rozhodují se zodpovědněji. V každém případě ale jde o to vytvořit dětem lepší podmínky, než mají nyní v táborech nebo dokonce na ulici. Na tom jsme se shodli všichni.

Jak by mělo probíhat ono přemístění? O tom jste s řeckou stranou také mluvili?

Ano. První otázka, která padla od řecké ministryně, byla, zda jsme schopni se o děti postarat. Pokud se bude rozhodovat o přemístění těchto dětí, tak se bude sledovat nejlepší zájem daného dítěte. Jsou zde pověřené osoby, které za děti nesou odpovědnost, a ty budu rozhodovat, zda konkrétní dítě bude moci být svěřeno do péče v ČR. Tady bude obzvlášť důležité, aby česká strana spolupracovala a aby řekla dětem, do jakých podmínek by šly. Děti samy musí vědět, kam půjdou, a musí samy souhlasit s tím, že to bude zrovna ČR.

Takže se může stát, že nebudou chtít?

Děti zatím o možnosti přemístění do jiné země jako ČR nic netuší. Ale to víte, že mají obavy, spíše ale obecně o to, co s nimi bude dál. I proto se Řekové snaží hledat jejich příbuzné. S přemisťováním však mají celkem bohaté zkušenosti. Fungovala tady iniciativa lorda Dubbse, která z Řecka přemístila 27 dětí. Zkušenosti jsou i s už zmiňovaným Portugalskem, které v poslední době přijalo skupinku několika děti. A stejně tak Lotyši, Estonci nebo Irové. Celkem už bylo z Řecka přemístěno 270 dětí. Důležité je, že děti v těch zemích zůstávají a nesnaží se utéct. Utíká jen asi 5 %. Já to považuji za úspěch.

Byla jste se podívat v konkrétním zařízení? Co jste tam viděla?

Ve spolupráci s organizacemi UNHCR a IOM jsme navštívili jedno ze zařízení, které tyto organizace spravují. V Řecku je těchto zařízení celkem 53 a mají kapacitu od 20 do 30 dětí. My jsme navštívili zařízení pro 22 dětí, kde byli samí kluci. Děvčat je v Řecku kolem 6 %, ale jsou v zařízení na severu země. Musím říct, že v zařízeních pracují špičkoví pracovníci a o děti se individuálně starají.

Mluvila jste přímo s dětmi?

Ano, mluvila jsem s osmiletým Syřanem, který neuměl anglicky a ani řecky, takže jsme si museli povídat přes tlumočníky. Bylo na něm vidět, že už se v tom prostředí aklimatizoval. Pak jsem se setkala s malým hochem, kterému bylo 11 let a který pocházel z Afghánistánu. Anglicky už trochu uměl a byl bezprostřední, chtěl si povídat – anglicky. Vyprávěl nám, jak jde právě na kroužek šití a ukazoval nám, jaké tričko si ušil. Bylo vidět, že tu mezi dětmi vládly přátelské vztahy.

Mají takové podmínky všude?

To je právě ono. Nyní spolu mluvíme o zařízeních, které dohromady mají kapacitu 1200 dětí. Pořád tu je ale dalších 2200 dětí, které se nacházejí v hotspotech a azylových táborech, 600 dětí je dokonce evidovaných jako bez domova, tj. žijí na ulicích. A žijí tam v provizorních podmínkách. Řekové o tom mluvili naprosto jasně. Řekli nám, že potřebují, aby se místa v těchto domovech uvolnila, aby tam mohly přijít děti právě z těch provizorních podmínek. Mně osobně se to zdá jako dobrý přístup a ČR by si mohla vybrat právě mezi těmito dětmi, které žijí v těchto zařízeních, a ne z táborů, kde se toho o dětech zatím moc neví.

Řecká ministryně také dodala, že je hezké, že jsem do Řecka přijela a snažím se pomoct, ale je potřeba, aby se oficiálně zapojila česká vláda, konkrétně tedy ministerstvo vnitra. Řecká strana musí obdržet oficiální požadavek na seznam dětí, protože jinak nemůže nic dělat.

Máte informace o tom, že to ministerstvo vnitra už udělalo?

Ministerstvo jsem informovala a já sama jsem dopis za sebe poslala hned po příletu z Řecka a už jsem obdržela odpověď. Pan ministr Hamáček slíbil, že dopis pošle.

Co stojí v odpovědi na váš dopis?

Paní ministryně poděkovala a uvedla, že provedli určité předběžné kroky. Sdělila mi, že dětí, které požaduje ČR, má 40 do 14 let. Problém je ale ten, že velká většina z nich někde může mít příbuzné a ti se nyní vyhledávají. Zkoumají se tedy možnosti jejich sloučení s širší rodinou. Zda se to podaří, ale do samého konce nebude jisté, protože někdy příbuzní neprojeví o dítě zájem nebo i dítě samo k nim nechce jít. Řecko je nicméně připraveno s námi jednat dál a v celé věci pokročit. Míč je nyní na straně hřiště ministerstva vnitra, aby upřesnilo, případně rozšířilo své požadavky na výběr dětí.

Pokud by ministerstvo oficiálně zaslalo své požadavky, kdy by do ČR mohly přijít první děti?

Počítám s lhůtou dvou měsíců, ale samozřejmě se může stát cokoliv a celé se to protáhne. Pokud by oficiální dopis od ministerstva řecké úřady obdržely v těchto dnech, tak mluvíme třeba o lednu. Důležité je zdůraznit, že je to nezávazné. A to jsem také panu ministrovi Hamáčkovi napsala. Je to gesto solidarity, které bychom chtěli udělat.

Kdy proběhne vaše setkání s premiérem Andrejem Babišem, kde ho seznámíte s výsledky vaší cesty a budete jednat o dalším osudu iniciativy?

Pana premiéra jsem několikrát oslovila s žádostí o setkání. Vždy mi přišla velmi slušná odpověď, že se termín pokusí najít. Vzhledem k politické situaci ale zatím termín nalezen nebyl. Věřím, že se sejdeme co nejdříve.

Myslíte, že vaše iniciativa má v této politické situaci šanci na úspěch?

Musím v to věřit. V Česku existuje skupina lidí, která si dělá velké starosti o děti postižené válkou a trápí ji, že Česká republika nepomáhá obětem válečného konfliktu. Jsou tady pěstounské rodiny, které se aktivně připravují na přijetí dětí z uprchlických táborů. Nemůžu je zklamat.

Zajímá se o pomoc syrským dětem, které nemají doprovod, pouze ČR?

Ne. Ve stejnou dobu, jako jsme tam byli my, se stejným návrhem byla za řeckou stranu i slovenská vláda. Na rozdíl od naší iniciativy, která vzešla ode mě jako od české europoslankyně nebo od iniciativy Češi pomáhají, na Slovensku za tím stojí vláda. Konkrétně se děje to, že slovenský velvyslanec a zástupce ministerstva práce už v tuto chvíli s řeckými úřady jedná a připravuje přesun deseti dětí. Vypadá to, že Slováci budou rychlejší.

 

 

Vánoce 2018

Vánoce jsou možná jediným svátkem v roce, kdy většina Čechů dodržuje stejné tradice. Zároveň jsou obdobím, kdy se rodiny schází a vyráží na výlety na vánoční trhy po Česku i do zahraničí. A jak slaví narození Ježíše Krista v jiných kulturách? V našem vánočním speciálu najdete kromě zapomenutých tradic také rady na nákup kapra i tipy, do kdy objednat dárky, aby stihly udělat radost pod stromečkem.  

Vánoční zvyky Vánoce v historii Vánoční trhy v Česku Vánoční trhy v zahraničí Počasí na Vánoce Do kdy objednat dárky Jak vybrat ideálního kapra Kam se stromečkem Vánoce u muslimů Vánoce u Romů Vánoční tradice ve světě Hlášky z vánočních filmů

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818