Nikomu jsem nevyhrožovala, hájí se Protopopová. Podle ústavu u Babišova syna nepochybila | info.cz

Články odjinud

Nikomu jsem nevyhrožovala, hájí se Protopopová. Podle ústavu u Babišova syna nepochybila

Národní ústav duševního zdraví, ve kterém pracuje Dita Protopopová jako lékařka a která je autorkou zprávy, která měla podle médií Babišovi mladšímu pomoci vyhnout se trestnímu stíhání v souvislosti s vyšetřováním kauzy Čapí hnízdo, se ohradil proti spekulacím, že by na jeho půdě docházelo ke zneužití psychiatrické péče. Podle oficiálního vyjádření ústavu se navíc Protopopová nedopustila ani etického prohřešku.

„V souvislosti se zmíněnou kauzou byly prověřeny všechny zprávy, které v daném období MUDr. Protopopová napsala. Shledali jsme, že jsou v souladu jak s lékařskou etikou, tak ve shodě se skutečností a nedošlo v nich k žádnému pochybení. Upozorňujeme též na fakt, že lékař může psát zprávu pro policii o svém pacientovi jen v případě, že s tímto pacient souhlasí nebo o to sám požádá,“ píše se ve vyjádření.

Ústav na svých stránkách také uvedl, že doktorka Protopopová nebyla u žádného ze svých pacientů ve střetu zájmů. „Paní doktorka prohlásila, že nikdy v životě žádnému pacientovi nevyhrožovala hospitalizací, natož aby mu nabízela nějaké alternativy, které by mohly vyznít jako nátlak.“ Pacient může být totiž hospitalizován jen na vlastní žádost. Výjimkou jsou podle zprávy jen případy, kdy pacient zjevně ohrožuje sebe nebo okolí anebo souhlas udělit nemůže ze zdravotních důvodů.

Ústav duševního zdraví ve zprávě také odmítá jakékoli spojení s osobou Petra Protopopova, který měl údajně Andreje Babiše mladšího do Ruska a na Krym unést. „Protopopov nikdy nebyl zaměstnancem NUDZ a v NUDZ jej ani nikdo nezná… za to, zda ze své vůle pomáhá s rehabilitací kohokoliv ve svém volném čase, nenese NUDZ naprosto žádnou zodpovědnost.“

Andrej Babiš jr. pro Seznam autor: Seznam.cz

Babišův syn, který žije ve Švýcarsku, serveru Seznam Zprávy řekl, že jej spolupracovníci jeho otce drželi na Krymu, aby nemohl vypovídat v kauze Čapí hnízdo. Na Krymu jej prý držel Petr Protopopov, což je lékařčin manžel. S psychiatričkou se Babiš mladší podle vlastního vyjádření setkal v minulosti, když se kvůli konfliktu s policií dostal do Národního ústavu duševního zdraví. V ústavu byl jako pacient, nemocný je stále a bere léky. Manželé Protopopovi se serveru odmítli vyjádřit.

Protopopová kandidovala v komunálních volbách za hnutí ANO premiéra Andreje Babiše. Do úterka byla zastupitelkou v Praze 8. Když nynější skandál ohledně premiérova syna propukl, na funkci rezignovala.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud