Přestřelka s Čínou nabírá na obrátkách, Zaorálek se pustil do čínského velvyslance | info.cz

Články odjinud

Přestřelka s Čínou nabírá na obrátkách, Zaorálek se pustil do čínského velvyslance

Spory mezi Čínou a Českem, které vyvolal pražský magistrát snahou o změnu sesterské smlouvy s Pekingem, z níž chce vyškrtnout bod, kterým Praha uznává jednotnou Čínu, nabírají na obrátkách. Číňané v uplynulých týdnech nedovolili vystupovat některým hudebním souborům spojeným s českou metropolí. Čínu za to dnes kritizoval nový ministr kultury Lubomír Zaorálek.

„Ministr kultury Lubomír Zaorálek dnes přijal v Nostickém paláci mimořádného a zplnomocněného velvyslance Čínské lidové republiky J.E. Zhang Jianmina,“ zní první věta strohého oznámení na stránkách ministerstva kultury. Další věty už tak diplomatické nejsou a je zjevné, že mezi oběma zeměmi panuje nesoulad, přičemž ministerstvo připouští, že Zaorálek velvyslance kritizoval a zjevně tvrdě.

„Ministr kultury Lubomír Zaorálek se rozhodně ohradil proti jednostrannému rušení koncertů českých souborů v Číně, o kterých média v poslední době informovala. Ministr sdělil velvyslanci, že jako zástupce čínského strany v České republice nese odpovědnost za kroky, které vážně poškozují obraz Číny u české veřejnosti,“ uvádí ministerstvo.

„Upozornil (Zaorálek, pozn. red.) pana velvyslance, že v posledních letech bylo vykonáno mnoho pro rozvoj česko-čínských vztahů ve všech oblastech, včetně kulturní. Obává se ale, že poslední vývoj vážně tyto vztahy poškozuje a zpochybňuje dosavadní úsilí,“ dodává. Podle Zaorálka se Česko může vrátit k „pozitivní spolupráci“ pouze v případě, že Čína i Česko k sobě budou přistupovat se vzájemným respektem.

Novinářům pak ministr před začátkem jednání vlády řekl, že čínská strana postupuje jednoznačně proti předchozím dohodám. „Řekl jsem, že nechci poslouchat žádné řeči o spolupráci, pokud se na čínské straně nezmění činy. Tady jde o to, aby ta praxe okamžitě skončila, jinak si nedovedu představit spolupráci v kulturní oblasti,“ uvedl dle ČTK Zaorálek.

„Já jsem se snažil v nich udělat krok dopředu a rozvíjet je v řadě oblastí včetně kultury, ale v poslední době jsem zděšen. Praxe je v přímém rozporu s tím, co jsme dohodli,“ dodal.

Záměr vyškrtnout ze smlouvy o partnerství s Pekingem, kterou město pod vedením Adriany Krnáčové (ANO) podepsalo s čínským protějškem v roce 2016, bod obsahující souhlas s politikou jedné Číny, která neuznává nezávislost Tchaj-wanu, oznámila pražská koalice Pirátů, Prahy sobě a Spojených sil (TOP 09, STAN, KDU-ČSL) začátkem letošního roku. Od té doby jedná s Pekingem o úpravě smlouvy. Pokud Čína nepřistoupí na požadavky Prahy, pohrozil primátor Zdeněk Hřib (Piráti) vypovězením smlouvy.

Úmysl pražského magistrátu Čína ostře zkritizovala a postupně zrušila již domluvené koncerty několika hudebním souborům. 

„Vyjmutí nadbytečné politické deklarace ze smlouvy o partnerských městech mezi Pekingem a Prahou nevnímám jako narušování česko-čínských vztahů. Chceme mít apolitická partnerství založená na kulturní výměně, která budou oboustranně výhodná,“ reagoval primátor na kroky Číny. Podle Hřiba nemá Peking podobnou deklaraci ve smlouvách s jinými městy, a proto není důvod, aby ji tam měla Praha.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud