Trh s hypotékami zažil na začátku roku masakr. Tohle je tvrdá realita | info.cz

Články odjinud

Trh s hypotékami zažil na začátku roku masakr. Tohle je tvrdá realita

Trh s hypotékami zažil na začátku roku masakr. Tohle je tvrdá realita
 

Banky se nestačí divit, co se na začátku roku stalo na hypotečním trhu. Meziročně se propadl o třetinu a za první dva měsíce finanční domy půjčily podle dat Fincentrum Hypoindexu hypotéky ve výši 21,8 miliardy. Loni to bylo za stejné období 32,5 miliardy korun, informuje deník E15.

Ještě začátkem roku ale byly banky optimisty, když očekávaly pokles v letošním roce do patnácti procent. Současná realita je daleko brutálnější.

Důvodem jsou regulace České národní banky, která zpřísnila podmínky pro poskytování hypoték, jež začaly platit minulý říjen. „Regulace se projevila v tom, že reálně banky mají prázdné stoly,“ říká obchodní ředitel Next finanční služby Jiří Vagner. Řada uchazečů o hypotéku už totiž nedokáže splnit přísnější podmínky.

Dluh na nemovitost nesmí podle nové regulace převýšit devítinásobek ročního příjmu domácnosti a měsíční splátka nemá být vyšší než 45 procent disponibilních příjmů. U pěti procent úvěrů ale mohou banky udělat výjimku a dát úvěr i domácnostem, které limity nesplňují. Už dříve omezila ČNB výši hypotéky ukazatelem LTV, což je poměr výše úvěru k hodnotě nemovitosti. Ten má být u většiny hypoték do osmdesáti procent.

Pokračování článku na E15.cz >>>

STRUNC! Rozhovor s Martinem Luxem autor: INFO.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí prvního dílu

Game of Thrones s08e02 - shrnutí druhého dílu

Články odjinud