Cestování po Evropě v čase korony? Členské státy se dohodly na novinkách

Zpočátku to vypadalo jako hračka: sladit základní pravidla pro cestování uvnitř Evropské unie v době koronavirové pandemie. Německo jako předsedající země EU nepochybovalo, že se to podaří pár dní poté, co Evropská komise předložila 4. září svůj návrh. Jenže rozdíly v přístupech jednotlivých zemí, odlišné pohledy na barevné semafory, způsoby testování, karantény, výpočty úrovně nákazy a podobně jednání značně zkomplikovaly. Přispěla k tomu i postupující druhá vlna pandemie, která sváděla k zavádění dalších národních restrikcí bez ohledu na sousedy či zbytek Evropy. Teprve dnes se velvyslanci členských zemí po dlouhé sérii schůzek domluvili na znění dokumentu, který by ministři měli příští týden schválit jako doporučení pro vlády sedmadvacítky.

Klíčovým bodem dohody je vytvoření jednotného „semaforu“ o čtyřech barvách, přičemž každá z nich – červená, oranžová, želená a šedá – bude znamenat totéž od Portugalska po Estonsko. Červená barva bude platit pro region, kde se míra nákazy pohybuje posledních 24 dní nad 50 osob ze 100 000 a podíl pozitivních testů přesahuje čtyři procenta. Anebo pokud počet nakažených za poslední dva týdny přesahuje 150 ze 100 000. 

Každý by tak měl vědět, za jakých podmínek se může cestovat z červené země nebo regionu do zelené a naopak, co lze chtít po lidech přijíždějících z šedé oblasti do oblasti oranžové a tak dále. Dosavadní chaos by měla nahradit sice složitá, ale přece jen pravidla. Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDPC) bude semafor aktualizovat každý týden na základě informací z členských států. 

Jednání se zadrhla na otázce, zda při cestování z rizikových oblastí nařizovat karanténu, nebo zda dát přednost povinnému testování po příjezdu, jak navrhovala komise a jak si to také přály letecké společnosti. Zde se vlády nedohodly a budou si to nadále dělat po svém, přičemž dokument je nabádá, aby v každé fázi spolupracovaly. Podle komise by stačilo testovat nebo izolovat lidi přijíždějící z červených oblastí, konečný text však umožňuje totéž aplikovat i na cestující z oblastí oranžových. Bez jakéhokoli omezení by se mělo cestovat mezi zelenými oblastmi.

Z marketingu je násilí. Vzniká neuvěřitelné množství zbytečných produktů, říká Šemelák

sinfin.digital