Jourová: Čas na gentlemanské dohody s provozovateli sociálních sítí se chýlí ke konci

Evropská komise pod vedením Ursuly von der Leyenové má za sebou první rok v úřadu. Ambiciózní plány absolutně poznamenala koronavirová pandemie. Jak uplynulé měsíce a reakci Evropy na bezprecedentní situaci hodnotí komisařka Věra Jourová? A co ze své pozice chystá vůči provozovatelům sociálních sítí, které mnohdy slouží jako kanál pro dezinformace a konspirační teorie?

Měla jste možnost sledovat styl práce, nasazení, orientaci, ale i náladu v týmu Jeana-Clauda Juckera a Ursuly von der Leyenové. Jak byste je srovnala, jaké vidíte plusy a mínusy? 

Oba jsou velmi zkušení a schopní lidé na správném místě, schopni zvládat krizové situace a obrovský nápor práce a stresu. K rozhodování na takové pozici je třeba mít nadhled, zkušenost a velkou vnitřní sílu. Práce s Jean-Claude Junckerem pro mě byla nesmírně poučná například v tom, že nebyl člověkem velkých gest a velkých slov, ale když něco řekl nebo udělal, mělo to velkou váhu. Byl jak formální, tak neformální autoritou. Koneckonců po 19 letech v pozici premiéra měl velký univerzální záběr. Zároveň velmi obdivuji stávající šéfku Ursulu von der Leyenovou, její způsob práce, která je hodně týmová a otevřená pro komunikaci. Její vize Evropy založené na spolupráci a jasných společných cílech přichází ve správnou chvíli. A mimochodem jsem ráda, že tak vysoký post obsadila žena. Může tak sloužit jako vzor pro mnoho dalších žen, které se mohou uplatnit v politice. 

Líbilo se mi, když do projevu o Stavu unie dala velkou dávku emocí a naděje, kterou teď všichni potřebujeme. Myslím, že ženy jsou obdařeny zvláštním typem empatie, kterou v politice potřebujeme, zvlášť v období krize.

Koronavirová epidemie citelně ovlivnila obsah práce Evropské komise, ale nevykolejila ji. Ve kterém okamžiku jste si skutečně uvědomili hloubku a dosah této krize? Myslíte, že mělo smysl roubovat velké priority jako klima či digitalizaci na kroky zacílené na dopady koronavirové krize? Neoslabuje se tím jedno i druhé?

Rozhodně se tyto různé ambice vzájemně neoslabují. Po koronavirové krizi nastane fáze oživování ekonomiky. Není přece vyloučené v této fázi zároveň řešit digitalizaci, zlepšení klimatu, vzít to jako příležitost. Tyto výzvy prostě musíme vyřešit a můžeme je vyřešit zároveň. Ráda bych připomněla, že pod pojmem klimatické reformy se skrývá i významná podpora průmyslu a zemědělství – potřebujeme udržet Evropu na světové technologické špičce.

Turbulentní rok von der Leyenové a její komise

sinfin.digital