Turbulentní rok von der Leyenové a její komise

KOMENTÁŘ KARLA BARTÁKA | Evropská komise v čele s německou političkou Ursulou von der Leyenovou má za sebou první rok v úřadu. Je spravedlivé říct, že žádná z jejích předchůdkyň ho neměla tak obtížný a krkolomný. Po sebevědomém a trochu pyšném začátku, přišel otřes v podobě koronavirové epidemie. Když von der Leyenová 9. března shrnovala prvních sto dní svého působení, nákaza, která už leckde byla v plném proudu, jí nestála za zmínku. O to obtížnější pak bylo vybrat tuto nečekanou zatáčku a přizpůsobit program, plánování i každodenní život nové realitě. Povedlo se?

Nová exekutiva EU zajisté nezačínala z ničeho, ale neměla snadný start. Evropský parlament nepřijal novou komisi zrovna příznivě, protože mu členské státy von der Leyenovou vnutily; ještě štěstí, že tehdy vybraly ženu, což zahrálo na genderovou citlivost většiny europoslanců. 

Končící předseda Jean-Claude Juncker byl unavený a opotřebovaný a podobně působil i jeho tým. Evropa stála na prahu nového sedmiletého rozpočtového období, což je vždy politicky mimořádně citlivá doba, a po přestálých krizích minulých let Junckerova komise váhala s odvážnějšími návrhy ohledně kontroverzních témat jako jsou migrační a azylová politika, ambiciózní cíle snižování emisí nebo ostřejší postup vůči zemím jako Maďarsko a Polsko za porušování základních hodnot EU. Von der Leyenová správně vycítila, že namístě bude „velký šplouch“, a po svém nástupu předložila v rychlém sledu ctižádostivé plány v oblasti životního prostředí, digitalizace, průmyslové a sociální politiky, a také zahraničních vztahů. Plány to byly vesměs konkrétní, s odvážnými metami i termíny. 

Dopad koronavirové pandemie

Právě kvůli hlubokému zaujetí pro tyto velké cíle si komise zprvu nevšímala šíření koronaviru. Chovala se logicky, protože ochrana zdraví nepatří mezi pravomoci EU, není ani sdílenou kompetencí. Prostě o zdraví občanů se starají členské státy a to málo, co na evropské úrovni funguje – například Evropské středisko pro kontrolu nemocí (ECDC) se sídlem ve Stockholmu a Evropská léková agentura (EMA) – plnilo normálně svou roli, včetně lednového varování ECDC, že začíná pandemie, které vlády členských zemí lhostejně pominuly. Takže zatímco Itálie v březnu vysílala do všech stran prosby o roušky, ventilátory, respirátory, rukavice a zdravotní personál, komise bezradně koukala a nedělala v podstatě nic.

Jak EU zvládla koronavirus a co udělá s dezinformacemi? Čtěte rozhovor s Věrou Jourovou

sinfin.digital