Maďarská společnost se pohroužila do začarovaného kruhu nedůvěry a korupce, říká šéf tamní Transparency International

József Péter Martin je osm let ředitelem budapešťské pobočky mezinárodní organizace Transparency International a stal se jedním ze symbolů odporu části občanské společnosti vůči vládě Viktora Orbána. Martin pracoval 15 let jako novinář, byl dlouholetým šéfredaktorem ekonomického týdeníku Figyelő, je také autorem tuctu akademických publikací a pravidelným přispěvatelem do mnoha domácích i zahraničních médií.

Vaše postavení v Budapešti je dosti na ráně, zvláště kvůli neustávající přestřelce mezi Maďarskem a institucemi EU, která je také o korupci. Jak byste popsal vaši úlohu a postavení?

Naše kancelář v Budapešti existuje už 15 let. Naším hlavním úkolem je odhalovat korupci ve veřejném prostoru stejně jako v tom soukromém. Obnáší to širokou škálu aktivit, včetně práce s veřejností, výzkumu a analytické práce, a také monitoring, řešení sporů a zapojování veřejnosti. Velmi aktivně se zasazujeme o zpřístupňování dat; pokud se to nedaří, vedeme spory s veřejnými institucemi. A bedlivě sledujeme veřejné zakázky, zvláště když jde o evropské peníze. Jsme také zapojeni do několika projektů financovaných z programu Evropa pro občany. Ale jak jsem již předeslal, naší hlavní činností je odhalovat státem organizovanou korupci, která je v Maďarsku obrovská.

Jaký vliv při tom máte na úřady a na veřejné mínění? Hádáte se s vládou?

Neřekl bych, že se soustavně hádáme. Spíš je to tak, že státní instituce prostě neberou to, co odhalujeme, v potaz. Odpověď vlády na naše odhalení je vždycky jednoduchá: Řeknou, že Transparency International podporuje George Soros, a proto je nespolehlivá a zaujatá. Což není pravda. Naším hlavním zdrojem financí je EU.

Je směšné, když vláda kritizuje naše finanční zdroje, z nichž největší je Evropská unie, jejímž je Maďarsko členským státem. Nadace Otevřená společnost zřízená Sorosem představuje asi 15-20 procent zdrojů; historicky to nebylo nikdy víc než dvacet procent, zatímco podíl EU je dobře nad padesáti procenty. Krom toho dostáváme podporu od dalších soukromých nadací a dárců. V poslední době vzrostly příspěvky od drobných dárců, činí přes 15 procent.

Orbánovi o LGBT nejde, kritizovaný zákon je hlavně předvolební tah. O Maďarsku se u nás píše zkresleně, říká novinář Adámek

Jak oslovujete veřejnost?

Státní média nezajímáme. Když jsem v roce 2013 nastoupil, sem tam jsem dostal pozvání od těchto médií, tak dvakrát třikrát. Ale od let 2014-15 se to už nikdy nestalo. Jen se snaží nás diskreditovat, obviňují nás, že jsme zrádci maďarského národa, Sorosovi agenti a žoldnéři. Takový jazyk používají také formálně soukromá média, která patří lidem napojeným na vládu. Skupiny napojené na vládu polapily značnou část soukromě vlastněných médií v Maďarsku.

Nejvíce nezávislá a nejliberálnější média existují pouze na internetu. Těsně spolupracujeme s řadou informačních portálů. Ale pokud jde o televize a rádia, je situace opravdu bídná; naprostá většina je ve službě vlády a vysílá čistou propagandu. A papírové noviny byly do značné míry vytlačeny, řekl bych že ještě víc než jinde, včetně Česka.

Takže spolupracujete převážně s portály na webu. Jaké publikum zasahujete?

Je tu jedna nezávislá televizní stanice, RTL-Klub, kterou vlastní Bertelsmann (německá mediální společnost - pozn. redakce). A ještě jedna, AT, která má obvykle nezávislý obsah. Dobře známá rozhlasová stanice Klubradio nyní vysílá také už jen na webu, protože jí byla odebrána licence na kmitočet.

A internetové portály mají větší vliv než tištěné noviny. Portál Telex sleduje nyní denně 700 až 800 tisíc lidí; ten druhý, který si říká Radio 24, skoro milion. Nemůžu si tedy stěžovat, že nemůžeme naše zprávy předávat, ale ten mediální prostor se pro nás neustále zmenšuje.

Zabýváte se nějak pokračováním aféry Pegasus? Maďarská vláda byla jako jediná v EU obviněna, že používala tuto špehovací technologii vůči svým vlastním občanům.

Zatím neprosákly žádné informace svědčící o tom, že by tato technologie byla zacílena přímo na nás. Nevíme. Známe ten původní článek a posléze se objevila nějaká jména, asi 10 lidí, vesměs podnikatelů a novinářů. Na seznamu nebyli žádní lidé z nevládních organizací. Vláda to nijak dál nevyšetřuje, říká naopak, že je normální, když tajné služby sledují podezřelé lidi, že dělají svou práci. Takže ilegální sledování popírá. Diskuse na toto téma pak pokračuje pouze v rámci opozice a nezávislých médií.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Proč maďarský justiční systém nefunguje?
  • Je Evropská unie opravdu bezzubá?
  • A jak se sami Maďaři staví ke korupci?
sinfin.digital