Freddie Mercury, skupina Queen a opojný závan svobody z Budapešti

Když jsem se před devětadvaceti lety, 24. listopadu 1991, dozvěděl, že ve své rezidenci v londýnské čtvrti Kensington zemřel Freddie Mercury, frontman skupiny Queen, zasáhlo mě to jako máloco. Nejen proto, že odešel vynikající, božským talentem nadaný muzikant, ale také proto, že na mě pět a půl roku předtím právě na unikátním koncertu Queenů v Budapešti dýchla jejich prostřednictvím v bezútěšných československých husákovsko-jakešovských časech svoboda s velkým S.

Smrt Mercuryho pro mnoho hudebních fanoušků znamenala konec jedné éry. Skupina Queen během dvaceti let fungování experimentovala s celou řadou stylů – od heavy metalu v začátcích až po syntezátorovou hudbu v osmdesátých letech, kdy se dostala na vrchol; právě z této doby pocházely její největší hity jako Radio Gaga, We Will Rock You, We Are the Champions a další. Mnozí světoví hudebníci (například Robbie Williams či rockeři ze skupin Metallica, Green Day či Guns N’ Roses) ostatně dodnes tvrdí, že na ně měli „Freddie a spol.“ naprosto uhrančivý, zásadní vliv. Vraťme se ale k samotnému Mercurymu, k jeho životnímu příběhu a k oné výše zmíněné Budapešti.

Narodil se jako Farrokh Bulsara ve Stone Town na ostrově Zanzibar poblíž východoafrických břehů. Velkou část dětství ale neprožil tady, nýbrž – vzhledem k původu rodičů – v Indii, konkrétně v internátní „britské“ St Peter᾽s School v Panchgani poblíž Bombaje. O jeho touhách a snech nebylo již tehdy nejmenších pochyb; právě u „svatého Petra“ založil první klukovskou hudební skupinu The Hectics; „západní muzikou“ byl ostatně posedlý i na další škole, kterou v Indii studoval – na bombajské St Mary᾽s School. Tato vášeň jej neopustila ani po návratu na Zanzibar v roce 1963, ani po přestěhování do Velké Británie v následujícím roce, k němuž rodinu donutily politické a etnické nepokoje na ostrově.

Ve Freddieho kariéře, v jeho do krajnosti dovedeném exhibicionismu a ve fanatické touze po vyniknutí hrálo zcela nepochybně roli i to, že nepocházel ze „země zaslíbené“, tj. z Anglie, a že do ní přišel jako imigrant, a tedy potenciální outsider. Kdyby mohl vidět, jak mu spoluhráč z Queenů Brian May s jeho matkou a sestrou v middlesexském Faelthamu, kde čtyři roky žil, v roce 2009 odhalovali památník ve stylu hollywoodské granitové hvězdy, určitě by to potěšilo a pobavilo zároveň.

Evropský parlament a boj proti klimatickým změnám: nedostatek realismu, nebo ideologická zaslepenost?

sinfin.digital