Kapitalisté ničí planetu. OSN vykopala novou klimatickou zbraň v boji proti boháčům

KOMENTÁŘ MARTINA MAŇÁKA | V souvislosti s koronavirovou pandemií a klimatickou mánií vypracovala OSN zprávu, v níž ukázala prstem na ty nejbohatší jako na hlavní viníky emisního ničení atmosféry skleníkovými plyny. Ne snad, že by útok na finančně nejúspěšnější obyvatele planety byl čímsi novým. Přesto je nutno mýtus o klimaticky zlých kapitalistech, který nyní přiživila i OSN, konfrontovat s realitou, jež není zatížena ideologickou předpojatostí. 

Podle zprávy OSN („Zpráva o emisní mezeře“) se produkce emisí skleníkových plynů na Zemi příliš nesnížila ani v důsledku koronavirové pandemie. Klima je prý nadále narušováno a – což je stěžejní sdělení – nejvíce za tento stav mohou nejbohatší osoby. Organizace tvrdí, že jedno procento nejmajetnějších, tedy nějakých 70 milionů lidí, je odpovědné za téměř pětinu vyprodukovaných skleníkových emisí. Naopak, nejchudší část populace, zhruba 3,5 miliardy lidí, je prý zodpovědná za méně než 50 % emisí. Zpráva je dokládána názory, podle kterých uhlíkové emise přímo souvisejí s tím, kolik člověk vydělává. Vyšší příjem na obyvatele prý znamená i vyšší emise skleníkových plynů.

Podle OSN je z výše uvedených důvodů nutné změnit svět, nebo alespoň „sociální normy“. Co se tím myslí? Bohatí by prý měli změnit své chování a snížit uhlíkovou stopu až o 97 procent. Zdá se, že zatím jde „jen“ o záměr donutit lidi, aby méně cestovali a – jak se to děje nyní kvůli pandemii – aby se „naučili“ více pracovat z domova. Každopádně by hlavně ti největší „viníci“ (tedy ti majetnější obyvatelé) – s jemnou nadsázkou řečeno – měli přestat létat po světě, a místo toho začít jezdit na kole či hromadnou dopravou; nemluvě o tom, že by měli přestat jíst maso. Planeta a její OSN si to žádají. 

Svět versus Donald Trump. Americký prezident musí nést odpovědnost politickou, ne tu korporátní

sinfin.digital