Svět versus Donald Trump. Americký prezident musí nést odpovědnost politickou, ne tu korporátní

KOMENTÁŘ VOJTĚCHA KRISTENA | Kdo seje vítr, sklízí bouři – a jedna z těch vydatnějších sklizní posledních dní jde na vrub stále-ještě-prezidenta Donalda Trumpa, který čelí masivní nevoli soukromého sektoru. Od hlavy USA se veřejně distancuje stále více firem, k Facebooku a Twitteru se přidávají banky Deutsche Bank či Signature, golfové organizace PGA či služby jako Shopify a Paypal. Vlivná média zase apelují, aby Trumpovy někdejší podřízené už raději nikdo nezaměstnal a osobnímu právníkovi Rudymu Giulianimu hrozí vyškrtnutí z americké advokátní komory. Jako by se na moment zapomnělo, že současná situace je především o politické odpovědnosti Donalda Trumpa.

Pověstnou poslední kapkou ve zdánlivě bezedném poháru Donalda Trumpa bylo násilné obsazení Kapitolu nezvladatelným davem prezidentových věrných. Jejich bezprecedentní řádění si vyžádalo pět mrtvých, jakožto i pošlapané symboly americké demokracie a znechucení podstatné části americké společnosti. Trump, který svým lidem v reakci mimo jiné vzkázal „miluji vás“ a „jste výjimeční“, selhal.

Odpovědnost, kterou má americký prezident nyní nést, je ale především ta politická. A dost možná na ni ještě dojde: Demokraté plánují Trumpa pár dní před koncem jeho mandátu odvolat a největší donoři „Grand Old Party“ dávají po útoku na Kapitol jasně najevo, že jejich peníze nejsou k tomu, aby šly do kapes kongresmanům zpochybňujícím americkou ústavu a hodnoty, na kterých země vyrostla. Jenže v mezičase čelí stále-ještě-prezident ještě jinému typu odpovědnosti, když jej ze svých služeb vykazují největší – nejen – americké společnosti.

Začal Navalnyj fandit Trumpovi? Úder sociálních sítí na prezidenta může mít netušené důsledky

sinfin.digital