Kerles: Ekosocialismus, nebo smrt? Boj proti klimatickým změnám vyvolává radikální otázky

KOMENTÁŘ MARKA KERLESE | V západní Evropě enormně roste počet mladých lidí, kteří za hlavního viníka současných klimatických změn považují kapitalistický systém, a volají proto po jeho změně. Zatímco v Česku jsou vyznavači takzvaného ekosocialismu ze strany zákonodárců většinou jen terčem ironických poznámek, na Západě jsou politici i průmyslníci mnohem opatrnější. Hnutí ekosocialistů totiž opravdu může změnit svět.

Katharina Schwirkusová je redaktorkou bývalých komunistických novin „Neues Deutschland“, které dnes slouží s oficiálním přívlastkem „socialistické“ jako hlásná trouba takzvané art-levicové scény. Mladí jsou redaktoři i čtenáři, články se točí kolem kritiky „kapitalistických nenažranců“ a také, což je důležité, kolem boje proti klimatickým změnám. A právě novinářka Katharina Schwirkusová, mladá absolventka studií politologie a španělštiny, na sebe nedávno strhla pozornost komentářem, v němž požaduje, aby bylo Němcům zakázáno chovat psy. Důvod?

„Čtyřnozí mazlíčci nejen že znečišťují parky a chodníky, ale také znamenají zbytečné zatížení pro klima. Měli by z našich měst a našeho života konečně zmizet,“ napsala Schwirkusová v komentáři, při kterém se zřejmě mnoha pejskařům na chvíli zastavilo srdce. Cože? Budeme kvůli ochraně klimatu podřezávat psy?

Redaktorka později vysvětlila, že šlo údajně o nadsázku, která ale měla upozornit na ožehavé téma. Psi v civilizovaných zemích, krmení tím nejkvalitnějším žrádlem, zanechávají často na zeměkouli větší ekologickou stopu než mnozí lidé v rozvojových státech. A to nemluvíme o miliardách plastových sáčků, které pejskaři denně použijí na sběr psích exkrementů. „Zejména dětem by se mělo včas vysvětlit, že chování psů a koček ve městech je velmi egoistické,“ napsala levicová novinářka.

Procházíme nejteplejším obdobím za 2000 let. A na vině je lidstvo, tvrdí studie

sinfin.digital