Maňák: EET se začíná drolit, ale nikomu to nepomůže

KOMENTÁŘ MARTINA MAŇÁKA | Elektronická evidence tržeb se od února začíná drolit. Stát nepřímo uznal, že nelze podnikatelům plošně nařídit povinnost používat internet. A udělal – zatím miniaturní – výjimku, když části nejmenších podnikatelů umožnil, aby kontrolu absolvovali nikoli on-line, ale za pomoci „státních“ papírových účtenek.

Podnikatel, na kterého se vztahuje povinnost evidence tržeb, dosud musel být alespoň jednou za čas on-line, i kdyby nastokrát nechtěl. V opačném případě by zkrátka podnikat nemohl. S příchodem února se ale kontrolní ledy hnuly zpět do éry internetově nepovinné a nejmenší podnikatelé mohou přecházet do zvláštního režimu „off-line“ evidence. Tržby pak budou evidovat pomocí oficiálních papírových účtenek, které si vyzvednou u finančního úřadu a informace jednou za čtvrt roku zašlou na úředním tiskopisu státu. 

Neřešme teď skutečnost, že tento off-line režim EET se týká jen nejmenších podnikatelů, jejichž tržby nepřesáhnou 600 tisíc ročně. I tak se dá říci, že stát otupil ostří jednoho z kontrolních nástrojů. Je ovšem otázkou, zda si zavedením „off-line“ kontroly v rámci EET podnikatelé opravdu pomůžou. Namísto automatického odesílání dat po internetu budou muset, s nadsázkou řečeno, s údaji o svých tržbách běhat na úřad sami. A čelit následným fyzickým kontrolám papírových účtenek. Kontrolní pravomoc státu, a tedy jeho nadvláda nad podnikatelem, se tedy oproti on-line režimu reálně příliš nezmenšila.

Pojar: Trumpova „dohoda století“ se neuskuteční. Nikdo nevěří tomu, že bude mír

sinfin.digital