Ozdravný vládní balíček se ztrácí v chmurném výhledu skomírající ekonomiky

KOMENTÁŘ MARTINA MAŇÁKA | Nejnovější data potvrdila dvě negativní skutečnosti. Zaprvé, že tuzemská ekonomika zatvrzele stagnuje, a zadruhé, že se vláda již v polovině roku blíží maximální „povolené“ výši rozpočtového deficitu. Nic na tom nemění fakt, že na konci června průběžný schodek klesl na 215 miliard Kč. Pořád zůstává nejasné, proč vláda svým „velkým“ konsolidačním balíčkem, který má hypoteticky vyspravit parametry státního rozpočtu, míří až na roky 2024 a zejména 2025. Jako logičtější by se v nastalé situaci jevilo řešit akutní požár, tedy nebezpečnou díru v rozpočtové lodi, na jejíž palubě se nacházíme letos.

Tuzemská ekonomika za první letošní čtvrtletí meziročně poklesla o 0,5 procenta. Což sice není brutální propad, ale i tak stagnace ekonomiky představuje vážný problém. Když k tomu přičteme nejnovější údaj o růstu celkového vládního dluhu, který v červnu vyskočil na 3,1 bilionu Kč a překročil tak další „nedostižnou“ metu, pak je evidentní, že jako makroekonomický celek Česko nevzkvétá. Některé faktory, jako třeba klesající ceny energií, začínají hrát vládě mírně do karet. Přesto se při špatném vývoji ekonomiky deficit státního rozpočtu propadá poměrně dramatickým tempem. Čerstvě zveřejněná data ukázala, že za první pololetí dosáhl rozpočtový deficit výše 215 miliard, a tedy se mírně zlepšil proti květnovým 271 miliardám. Platný letošní celkový deficit ve výši 295 miliard korun se však přesto jeví jen jako optimistická iluze. Stává se živoucím důkazem toho, že v turbulentních dobách naráží na své limity dříve zaběhaný model schvalování vládního rozpočtového plánu na více než rok dopředu.

Při tom všem Fialův kabinet definitivně potvrdil a poslal do Sněmovny notoricky známý ozdravný balíček, kolem kterého panují mnohé nejasnosti. Zásadní otázka však zní: proč vláda takto složitě, skrze konsolidační „balíčková opatření“, konstruuje záchranu rozpočtu na rok 2025, když se jí hroutí pod rukama rozpočet na rok letošní? Jak může odhadovat či plánovat příjmy a výdaje (respektive úspory či zvýšení příjmů) v příštím a přespříštím roce, když nikdo neví, jak moc špatně dopadne hospodaření státu letos?

sinfin.digital