Regulace teploty v budovách má plynovou logiku, ale zavání Kocourkovem

KOMENTÁŘ MARTINA MAŇÁKA | Vláda chystá radikální regulaci maximálně přípustné teploty v budovách a bytech. Zamýšlené opatření má pomoci řešit energetickou krizi, respektive případný nedostatek paliva, typicky plynu, jenž pekelně zdražuje a navíc, v rámci ruské válečné anabáze, může úplně přestat proudit do země. Vynucování nezvykle nízkých teplot v místnostech vyvolává pochyby o míře svobod v zemi. Na druhou stranu je v jistém smyslu krutě logickým důsledkem situace, kdy se postupně zvyšovala závislost na plynu, tj. na surovině, jíž Česko nedisponuje a jejíž dodávky jsou vzhledem k všeobecně známé mezinárodní situaci nejisté.

Připravovaná vyhláška z dílny Ministerstva průmyslu navrhuje (samozřejmě, pro zimní topnou sezónu) v případě nedostatku paliva, respektive stavu nouze snížit teplotu vytápění v budovách a bytech. Pod hrozbou až 200tisícové pokuty by stát nařídil, že se teplota v centrálně vytápěných obývácích a ložnicích musí snížit na 18 stupňů, stejně jako v kuchyních. V předsíni a na chodbě by mohla klesnout až na 15 stupňů, v koupelnách by nesmělo být více než 19 stupňů. Vyhláška se vztahuje i na administrativní budovy, kanceláře či zasedací místnosti, v nichž by bylo přípustných jen 18 stupňů, stejně jako například v hotelových pokojích či v restauracích. Školáci by si ve třídách museli zvykat na 19 stupňů. Platná legislativa umožňuje, aby dodržování vyhlášky kontrolovali inspektoři Státní energetické inspekce.

I když tento vliv není zdůrazňován, nemělo by zůstat opomenuto, že tuzemská „teplotní vyhláška“ vychází z toho, co se upeklo na úrovni EU. Členské země se nedávno zavázaly snížit v období od začátku letošního srpna do konce března spotřebu plynu o 15 % proti průměru z posledních pěti let. Evropská komise připravila „balíček opatření“, v němž se mimo jiné počítá se snížením teploty ve veřejných budovách na 19 stupňů Celsia a v domácnostech se snížením o jeden stupeň. Zdá se, že tuzemské úřady se v připravené regulaci teplot snaží být papežštější než papež…

sinfin.digital