Rekordní drahota není pro každého. Někteří jsou si před evropskou inflací rovnější

KOMENTÁŘ MARTINA MAŇÁKA | Rekordní inflace se chmurně plíží Evropou a odhaluje další viníky i zneklidňující zákonitosti, ale také výherce inflační loterie. Na světlo vystupují informace, jež by v dobách „inflačního míru“ nudně zapadly, aby o to viditelněji vynikly dnes, kdy hodnota platů a úspor pod tlakem prudkého zdražování klesá.

Řeč je o desítkách tisíc unijních úředníků, kteří před bolestivými dopady uniknou díky automatickému zvýšení platů o průměrnou inflaci v EU, konkrétně o 8,5 %. Z tohoto pohledu nelze úplně vytěsnit z hlavy parafrázi na orwellovské heslo: Všichni jsou si (před inflací) rovni, ale někteří jsou si (před inflací) rovnější.

Samozřejmě, takzvaná inflační doložka sama o sobě není nic špatného. Pokud je zavedena u soukromých firem, je prostým důkazem jejich serióznosti a úspěšnosti. Nelze ji kritizovat. Pokud je ale princip dorovnávání – tedy zvyšování – platů o inflaci uplatněn u subjektů, které příjmy generují nikoliv na trhu, nýbrž z kapes druhých (daňových poplatníků), je to v dramaticky krizových časech na pováženou.

Z výrazného zvýšení platů se tak ještě letos může těšit šedesát tisíc lidí pracujících pro EK, europarlament a Radu. Některá média v té souvislosti mluví o unijních institucích třeba jako o „samoobsluze na platy“. Těžko to rozporovat. Jak vidno, v EU existují dvě skupiny lidí: ti, co jsou před inflací automaticky částečně chráněni na základě politického rozhodnutí, a ostatní, kteří si kvůli inflaci buď připlatí, musejí více šetřit, nebo doufat ve velkorysejší sociální dávky.

Kauza inflačního dorovnání pro desítky tisíc zaměstnanců EU zároveň zaostřuje pozornost na celoevropské faktory, jež vedly a možná opět povedou ke zvyšování či udržování inflace. Byla to měnová politika Evropské centrální banky a její udržování nízkých či záporných úrokových sazeb v kombinaci s dlouhodobým kvantitativním uvolňováním, tedy tisknutím a litím eur do ekonomiky. Nepřineslo to růst ekonomiky; přičemž splnění tohoto růstového snu se nerýsuje ani na vzdáleném horizontu. Negativní efekt však je hmatatelný právě v podobě nevídaně vysoké inflace, která je tématem všude po Evropě.

sinfin.digital