Rozpočtová krize v Česku přiměla vládu k „hrdinství“. Odboráři se svými požadavky neuspěli

KOMENTÁŘ MARTINA MAŇÁKA | Inflační a rozpočtová krize v Česku zabředla do značně absurdní podoby, když odbory obvinily Fialovu vládu z toho, že prý trestá státní zaměstnance, protože jim nechce adekvátně zvýšit platy. To vše v situaci, kdy vláda s pomocí své parlamentní většiny dále prohlubuje už tak vysoký deficit letošního státního rozpočtu a současně předkládá na rok příští nový rozpočet s dalším obřím schodkem. Hráz rozpočtové prostopášnosti však byla nenávratně protržena už dávno a platové či sociální nároky jsou toho současně příčinou i důsledkem.

Šéf Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula po jednání odborářů s ministrem financí Zbyňkem Stanjurou prohlásil, že „vláda trestá zaměstnance“, protože ministr odmítl, aby vláda od ledna zvýšila platové tarify zaměstnancům veřejné a státní služby. Fialův kabinet přitom i tak plánuje od 1. ledna zvýšit o 10 procent platy policistům, hasičům či vojákům. Ostatním profesím se má suma na platy navýšit o 4 % s tím, že tyto peníze půjdou z odměn, a tedy nemají být zahrnuty v základních platových tarifech.

Jistě, odboráři jen konají svoji „práci“ – bojovat za vyšší platy. Navíc, právě v této době se mnoho zaměstnanců kvůli inflaci a zejména kvůli dražším energiím dostává do finančních nesnází. Vyšší platy v kontextu uvedeného dávají logiku. Jenže, z jiného pohledu jde o požadavek, jenž žádnou logiku nemá. Ekonomická realita a stav veřejných financí v Česku ani trochu nenahrávají nápadům na zvyšování platů ve státní sféře (ale, vzhledem k negativním dopadům na inflaci, ani v jiných sektorech ekonomiky). 

Stát je nejzadluženějším subjektem v zemi. Chtít po takovéto „firmě“ (zaměstnavateli) vyšší výplatu, je v rozporu s realitou a s finančními možnostmi. Ve světě skutečné tržní ekonomiky by taková firma (s takovými dluhy a celkovou finanční bilancí) jako tuzemský stát už dávno zkrachovala. Mluvit o trestání státních zaměstnanců vládou je nemístné. Nezvýšit plat není trest, nýbrž – v současné situaci – výraz zodpovědnosti za celou zemi a za finanční udržitelnost; jakkoliv nesociálně může takový závěr vyznívat.

sinfin.digital