Velká ruská jarní ofenziva nepřijde. Putin nemá trpělivost a nemyslí na deset tahů dopředu

Mnozí komentátoři očekávali od počátku února spuštění mohutné ruské jarní ofenzivy poté, co se nedočkali ofenzivy zimní a pro svá přehnaná očekávání si ani nevšimli, že ruská ofenziva už byla tou dobou v plném proudu. Ofenziva je to však rozhodným způsobem neúspěšná a spočívá v postupném doplňování sil do stávajících os útoku podél téměř celé východní fronty s vrcholem aktivity v okolí Bachmutu. To je sotva tou velkou ofenzivou, o které se mluvilo posledních několik měsíců. Měli bychom od Ruska v květnu očekávat něco jiného?

Krátká odpověď zní: s velkou pravděpodobností ne. Ona velká ruská ofenziva probíhá již od února, ale probíhá tak, že ji ti, kteří nesledují dění na bojišti pod drobnohledem, ani nezaznamenali. Strategickým cílem je jednoznačně dosažení administrativních hranic Doněcké a Luhanské oblasti, ale Rusko dosahuje jen velice postupných zisků, přičemž obětuje obrovské množství vojáků a techniky.

Rusové napnuli své síly podél následujících os postupu, zatímco se zakopávají podél celé fronty s důrazem na jih (kde očekávají ukrajinskou protiofenzivu).

  1. osa směr Kreminna
  2. osa směr Bachmut-Soledar
  3. osa směr Avdijivka
  4. Doněck, směr Marinka
  5. osa směr Vuhledar
sinfin.digital