Věřitelé odhodili zábrany a našli bič na Jaromíra Soukupa. Jejich taktika funguje

GLOSA VOJTĚCHA KRISTENA | Věřitelé našli bič na Jaromíra Soukupa. Namísto nekonečných dohadů ohledně několikrát odložené splatnosti faktur a nedodržovaných splátkových kalendářů se svých nároků domáhají skrze insolvenční či exekuční návrhy. A jejich taktika funguje. Faktury nezaplacené i více než rok jsou najednou uhrazené v řádů dní. Na tento způsob vymáhání pohledávek navíc začínají přistupovat první velcí věřitelé, což pro Soukupa může představovat zásadní problém. 

Namísto nekonečných dohadů o zaplacení faktur z roku 2021 je do dvou týdnů hotovo, vyřízeno, zaplaceno. Který z věřitelů by na tohle nekývnul. Že obchodní partneři firem z impéria mediálního podnikatele Jaromíra Soukupa našli nový způsob, jak se dostat ke svým dlužným penězům, jasně ukazuje začátek letošního roku. 

Nejprve, jak INFO.CZ napsalo v úvodu týdne, podala „obávaná“ OSA exekuční návrh na provozovatele vysílání TV Barrandov. Jen o několik týdnů později soudu přistál na stole insolvenční návrh na Soukupův „korunní klenot“, mediální agenturu Médea. Věřitelé se, jak je patrné z insolvenčního rejstříku, domáhali zaplacení faktur i z roku 2021, podle e-mailové konverzace dlouhodobě a neúspěšně.

Jenže v ten moment, co se v insolvenčním rejstříku objevil zápis o návrhu na insolvenci, daly se ledy do pohybu. Ukazuje to i časová osa: návrh insolvenčního řízení tři firmy podaly 21. února, za necelých deset dní bylo vše vyřízeno. A pro věřitele s třešničkou na dortu – s veřejnou omluvou Médey za její „předchozí hanlivá tvrzení“.

Podle informací INFO.CZ se v podobném duchu nese i vypořádání exekuce vůči společnosti Barrandov televizní studio (BTS), kde jde o desítky milionů. I v tomto případě Soukup po odklepnutí exekuce „vyměknul“. „Povinná (BTS, pozn. red.) se doposud stavěla k řešení situace v rámci exekuce aktivně a komunikuje s oprávněným,“ uvedl pro INFO.CZ ke stavu řízení soudní exekutor David Koncz, který má případ na starosti.

sinfin.digital