Z bláta do louže: Namísto EET dostali živnostníci povinné datové schránky

KOMENTÁŘ MARTINA MAŇÁKA | V Česku bylo odhlasováno definitivní zrušení EET. Velká část podnikatelů tak byla zbavena „kontrolní“ zátěže v podobě elektronické evidence tržeb. Současně však na bedra živnostníků dopadla jiná zátěž v podobě povinných, jak jinak než elektronických, datových schránek. Poslanecká sněmovna sice zrušila či spíše odložila na neurčito tuto „schránkovou povinnost“ pro občany, ale ponechala ji jako nové břímě i těch nejmenších podnikatelů, na které dopadne od ledna příštího roku.

Zrušení elektronické evidence tržeb (EET), kterou „vymyslel“ a v roce 2016 i zavedl tehdejší ministr financí Andrej Babiš, je ze strany vládní koalice pozitivním krokem. Celá tato kontrolorská kauza, která byla do značné míry koncipována jako politická kampaň proti nepoctivým podnikatelům, se stala mementem, jež zasluhuje politicko-ekonomický epitaf.

Především je nutné konstatovat, že propagační slogan o „narovnávání podnikatelského prostředí“, jímž se organizátoři EET zaklínali, zůstal a zůstane jen neurčitě líbivým heslem. EET nenarovnávala podnikatelské prostředí, neboť to už dříve bylo a nadále zůstává natolik pokřiveno jinými regulacemi a selektivními dotacemi, že v tom státní on-line kontrola tržeb mohla hrát jen marginální roli. Nepochybně se stala výrazným reklamním poutačem, v němž „hrdinský“ ministr Babiš spektakulárně zatočil s hostinskými, trhovci, pouťovými prodejci a jim podobnými, kteří – bez patřičné elektronické kontroly – údajně ničili ekonomiku.

Sluší se připomenout, že EET dostala od hnutí ANO i sestřičku zvanou „účtenková loterie“. Ta se však ze scény potichu vytratila již dávno před likvidací státem řízené kontroly tržeb, která v praxi prostě nemohla narovnávat deformace v situaci, kdy jsou zaváděny další a nové regulace, jež na různé skupiny podnikatelů dopadají různě. Navíc v době, kdy vlády valí čím dál víc pokřivujících finančních toků do podnikatelské sféry, v níž tyto socialismus připomínající aktivity pomáhají jen selektivně, tedy nikoliv všem stejně; nemluvě o tom, že mnoha nepomáhají vůbec, neboť žádné dotace nedostávají. Bylo by nošením dříví do lesa opakovat, že zdaleka největším příjemcem subvencí bylo agrochemické impérium ze svěřenského fondu Andreje Babiše...

sinfin.digital