Články odjinud

Západní řešení migrace z Afriky naráží na špatné africké vlády. Komentář Martina Maňáka

Západní řešení migrace z Afriky naráží na špatné africké vlády. Komentář Martina Maňáka

Vyhošťování delikventních migrantů z Dánska na ostrov Lindholm je důkazem toho, že migrační krize v Evropě nekončí ani náhodou. Výbušnost tématu se sice zmírňuje, neboť si obyvatelstvo na novou situaci zvyká. Migranti ovšem dále přicházejí a s tím se objevují i další nápady na řešení problému. Návrh německého pověřence pro Afriku budovat na „černém kontinentu“ Západem řízená prosperující města poukázal na primární příčiny exodu z Afriky, jež tkví v neutěšené tamní situaci, respektive špatné činnosti afrických států a vlád, které jsou za útěk obyvatelstva zodpovědné.

Podle konceptu Güntera Nookeho, jehož pověřila kancléřka Merkelová, by Západ na africkém kontinentu budoval a sám také řídil nová „superměsta“. Tím by se měl nastartovat ekonomický růst, jež by eliminoval negativní faktory, které dnes mnoho Afričanů nutí k emigraci.

Nepřekvapuje, že tento koncept narazil na politickou nevraživost v „místě určení“ – afričtí představitelé mu vyčetli, že chce opět zavádět kolonialismus. Návrh je přitom rozumný a dává šanci na reálné zlepšení situace. Ta je obecně velmi špatná a má se dále zhoršovat.

Shrňme si dostupná fakta a prognózy. Migrační krize se začala stupňovat v roce 2014, kdy na starý kontinent dorazilo 216 054 uprchlíků. Rok 2015 pak do Evropy přinesl neuvěřitelných 1 015 078 migrantů. V roce 2016 přišlo či připlulo celkem 362 753 migrantů a v tom loňském plných 172 301 migrantů. Za letošek to zřejmě bude o něco méně: oficiální zdroje k 6. prosinci uvádějí celkem 113 tisíc osob.

Čísla zahrnují nejenom lidi z afrických zemí, ale i Syřany, Afghánce či Iráčany. Pokud jde čistě o migraci z Afriky, k jejímuž řešení se vztahuje návrh pověřence kancléřky Merkelové, ta představuje doslova časovanou bombu. Nejvíce uprchlíků a migrantů z Afriky proudí do Evropy ze zemí, jako Nigérie, Eritrea, Jihoafrická republika, Somálsko, Senegal, Ghana, Angola, Keňa či Kongo.

Podle studie posvěcené Evropskou komisí dnes odchází z rodné země zhruba 1,4 milionu Afričanů ročně. Pochopitelně, část z nich se stěhuje „jen“ v rámci kontinentu a ne všichni z těch, kdo emigrují pryč z Afriky, utíkají do Evropy.

Experti očekávají, že do roku 2050 (tedy během nějakých 30 let) se toto číslo zvýší na 2,8 až 3,5 milionu lidí ročně. Předpokládá se, že z tohoto počtu se pak zhruba 40 % Afričanů (tedy 1,12 až 1,4 milionu osob ročně) vydá směr Evropa… Což není málo. Výrazně to převyšuje „rekordně“ tvrdou realitu roku 2015. Pochopitelně, jde zatím pouze o demografickou prognózu. Tento trend ještě stále lze změnit, tzn. zmírnit, navzdory populační explozi, kterou Afrika zažívá.

I hledají se proto různá řešení. Aktivitu vyvíjejí předáci EU, kterým veřejnost v řadě zemí vysílá skrze výsledky voleb kritické signály za to, že Komise příliv migrantů do Evropy nezvládla a nezvládá.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker již před časem představil nový program, jehož cílem je vytvořit v Africe 10 milionů nových pracovních míst během pěti let. Jeho součástí by měly být soukromé i vládní investice ve výši 44 miliard eur. Afričtí lídři ovšem dávají jasně najevo, že to nebude dostačující. Uvádí se, že rozdíl mezi tím, kolik prostředků Afrika dostává a kolik by skutečně potřebovala, se pohybuje na úrovni 2 bilionů eur (cca 52 bilionů Kč)…

Je jasné, a bude to ještě zmíněno dále, že lití peněz do Afriky sice není úplně zbytečné (odhlédneme-li od kritéria efektivity z pohledu daňových poplatníků v EU), ale tak trochu připomíná snahu o zavlažování Sahary konvemi s vodou...

I politici EU si postupně uvědomili, že nestačí chránit vnější hranici Unie (což se jim navíc skoro vůbec nedaří) a šermovat investicemi, jež končí bůhví kde. Čím dál intenzivněji se proto hovoří (zdůrazněme: hovoří) o efektivnějších řešeních přímo na území Afriky. Mimo jiné i náš premiér Babiš propaguje plán na vytváření záchytných centrech pro migranty na území severní Afriky.

Takové opatření může mít pozitivní efekty při zpomalování tempa migrace a její živelnosti. Nijak však neřeší příčiny masové migrace. Zoufalé Afričany nemohou záchytná centra odradit od úmyslu vydat se na cestu do sociálního ráje s názvem Evropa. Navíc, afričtí představitelé zatím plány Západu na budování záchytných středisek odmítají…

Existují i podstatně odvážnější nápady, jak čelit migračnímu problému. Důkazem je zmiňovaný příklad dánského ostrova Lindholm pro vyhoštěné migranty, kteří páchali kriminální činy. Idea usídlování (či přesněji „odklánění“) přicházejících migrantů na odlehlé ostrovy po vzoru Austrálie má ovšem delší historii. O této variantě již kdysi hovořil i prezident Miloš Zeman. Vzhledem k tomu, že tento koncept přináší (nikoliv bez kontroverzí) Austrálii určité plody, nelze jej považovat za špatný. Nezdá se ale, že by byl z hlediska Evropy a jejích poltických představitelů průchozí.

Navíc, taková uprchlická ghetta vytvářená „v moři nikoho“ neřeší příčiny migrace z Afriky. Pro Afričany by život v táborech na ostrovech poblíž Evropy byl asi jen sotva lákadlem. Ostatně, v určité podobě se „migrační ostrovy“ jako dočasné řešení už aplikují v praxi – viz například řecký Lesbos. Výsledkem jsou potyčky s místními obyvateli a revoluční nálady migrantů. Tedy nic přínosného, natož atraktivního pro samotné běžence.

Vzhledem k uvedenému se jako zdaleka nejrozumnější jeví již zmiňovaný návrh pověřence kancléřky Merkelové pro Afriku, Güntera Nookeho. Západem budovaná a řízená města přímo v Africe – pokud by se je povedlo přivést k prosperitě, což není automatické – by se mohla stát motorem ekonomického růstu a současně pozitivním signálem pro africké obyvatelstvo, že za lepším životem už není nutné utíkat do Evropy.

Podle Nookeho konceptu by africká země vždy část území pronajala západnímu státu či mezinárodní organizaci typu Světové banky, kteří by na vymezeném africkém území mohly pod dobu 50 let svobodně stavět a podnikat podle vlastních pravidel a se svým managementem. S tím, že většinu pracovníků v nových „superměstech“ by tvořili Afričané.

Tento plán neřeší důsledky („jak s migranty naložit v Evropě?“), ale jde k jádru věci, tedy k samotným příčinám migrace. Jeho cílem je trvale a důvěryhodně zlepšit podmínky v Africe, což je jediná reálná cesta, jak zabránit masovému odlivu obyvatelstva. Nikdo však nedokáže spolehlivě říci, zda by tato idea – se všemi slibovanými přínosy – byla prakticky realizovatelná, i kdyby se jí dostalo všeobecné podpory a to i zevnitř problematického kontinentu.

Ale tu nemá a jen těžko ji získá. Africkým představitelům tento plán připomíná návrat kolonialismu. Ano, z formálního hlediska africké státy už dávno nejsou koloniemi. Jenže namísto toho se Afrika stává surovinovým přívěškem vyspělejšího světa… a migračním přívěškem Evropy (což se netýká větší část zemí Maghrebu ani Egypta či některých dalších). Nemluvě o tom, že nelichotivým žebříčkům nejchudších zemí světa dnes vždy „spolehlivě“ dominují právě africké státy…

Je tedy otázkou, o co dnes Africe, respektive jejím poltickým reprezentacím vlastně jde: zda o zachování vlastních pozic a celkového status quo, nebo o zlepšení života velké části Afričanů. Copak je ekonomické zaostávání a závislost na Číně či Západu pro obyvatele Afriky lepší, než přirozený ekonomický rozvoj vlastního kontinentu, dosahovaný za cenu těsnější spolupráce s evropskými státy? Tedy se státy Západu, který je pro velkou část Afričanů „zemí vysněnou“?

Probíhající migrační exodus Afričanů odpovídá poměrně jasně. Velká část obyvatel Afriky preferuje západní řešení, pro které „volí nohama“, tedy snahou o emigraci směr Západ.

Afričtí političtí šéfové svou zatvrzelou hrdostí a odmítáním skutečného řešení (jakkoliv odvážně, potažmo kontroverzně se jeví) opovrhují skutečnými zájmy obyvatel. Mnohým vládcům zřejmě vyhovuje dnešní stav, kdy většina států Afriky patří mezi rozvojové země.

Na základě toho lze totiž do nekonečna udržovat penězovody proudící z vyspělého světa. Pro africké vlády je nepochybně výhodnější a politicky jednodušší se podílet (a profitovat) na čerpání západních peněz, než usilovat o interní systémovou změnu, která by vedla k celkovému obratu a tedy k ekonomickému rozvoji Afriky.

Když už nic, Nookeho koncept západních superměst v Africe poukázal na hlavní viníky migrační krize. Těmi totiž nejsou šéfové Evropské komise či Angela Merkelová. Skutečnými viníky jsou vlády afrických zemí a tamní režimy, které (čest výjimkám!) nedokáží vytvářet podmínky k ekonomickému rozvoji a k růstu životní úrovně afrického obyvatelstva.

Ač se to komu líbí či nelíbí, fundamentálním řešením migrace je co nejrychlejší zlepšení ekonomického, právního a obecně politického prostředí v Africe. A k tomu je zjevně nutné přímé zapojení západního (alternativně čínského) světa do rozvoje a správy věcí veřejných. Čekání na čistě domácí, tedy vnitroafrické ekonomicko-společenské vzepětí, je beznadějnější, než čekání na zázrak.

 

Vánoce 2018

Vánoce jsou možná jediným svátkem v roce, kdy většina Čechů dodržuje stejné tradice. Zároveň jsou obdobím, kdy se rodiny schází a vyráží na výlety na vánoční trhy po Česku i do zahraničí. A jak slaví narození Ježíše Krista v jiných kulturách? V našem vánočním speciálu najdete kromě zapomenutých tradic také rady na nákup kapra i tipy, do kdy objednat dárky, aby stihly udělat radost pod stromečkem.  

Vánoční zvyky Vánoce v historii Vánoční trhy v Česku Vánoční trhy v zahraničí Počasí na Vánoce Do kdy objednat dárky Jak vybrat ideálního kapra Kam se stromečkem Vánoce u muslimů Vánoce u Romů Vánoce u moře Vánoční tradice ve světě Hlášky z vánočních filmů

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818