Pro jedny největší politička všech dob, pro druhé „čarodějnice, kterou půlka Británie nenávidí“. Thatcherovou paradoxně zničil její vlastní úspěch, říká Šmigol

Margaret Thatcherová se do historie zapsala nejen jako první premiérka Velké Británie, ale taky jako jediná britská politička, po které je pojmenován ideologický směr – thatcherismus. „Železná lady“ podle historika a novináře Ondřeje Šmigola patří k největším politikům 20. století i přesto, že ji polovina Britů nenávidí a označuje ji za "krvavou čarodějnici", která zničila tradiční komunity a uvrhla Británii do víru nespoutaného individualismu a kapitalismu. „Byla nejdéle vládnoucím premiérem Velké Británie 20. století. Zničil ji paradoxně vlastní úspěch. Vše, co si v roce 1979 předsevzala, bylo v roce 1990 splněno. To zničilo její vnitrostranickou koalici a neřešilo se, co bude dál,“ říká Šmigol v nové epizodě podcastu Historie očima Martina Kováře.

Historie očima Martina Kováře jako video? Najdete ji tady!

Cesta Thatcherové na vrchol byla podle Šmigola překvapivě konvenční. V době, kdy byla poprvé zvolena do parlamentu, v něm bylo pouhých 12 žen. Zásadním momentem bylo, když se díky atmosféře v tehdejší Británii premiéra Edwarda Heatha zmítané stávkami stala první ženou v čele vlády. „Heath položil otázku, kdo vlastně v Británii vládne, zda vláda, nebo odbory, a Thatcherová se rozhodla ji vyřešit. Kdyby odboráři zlomili ji, tak zlomí kohokoliv, ale pokud by ona zlomila stávku, vypaří se moc odborů. Což se jí i povedlo,“ popisuje vzestup Thatcherové Šmigol. 

Bezprostředně poté mohla začít dělat politiku, která dodnes nese její jméno v pojmenování ideologického směru zvaného thatcherismus. „Jde o svobodný trh, nízké daně, rozpočtové škrty, britský patriotismus a viktoriánské ctnosti, tedy hrdost na Británii, stabilní rodinu, slušné chování i takové to drobné střadatelství a vyrovnané rozpočty, což Thatcherové vštípil už její otec – hokynář. Vždy dávala znát, že je žena, která ví, co to je starat se o domácnost. Tím přilákala ke konzervativcům i spoustu žen,“ vysvětluje Šmigol.

V čem měla Margaret Thatcherová pravdu o budoucím vývoji Evropy a v čem se mýlila? Jak se od legendární političky liší její nástupci? Poslechněte si celý podcast.

sinfin.digital